VMPC – nietypowa funkcja szyfrująca

Czy może istnieć funkcja, do której realizacji potrzeba wykonania jedynie trzech podstawowych instrukcji procesora, a której odwrócenie wymagałoby wykonania co najmniej 2^260 operacji?

Jeszcze do niedawna nikt nie przypuszczał, że taka funkcja może istnieć.
Że jest inaczej, dowiódł młody polski kryptolog-pasjonat, Bartosz Żółtak. Odkryta przez niego funkcja VMPC posiada wszystkie wyżej wymienione właściwości i od razu dostrzec można jej ogromny potencjał, jeśli chodzi o zastosowania w kryptografii. Ponieważ w sensie matematycznym funkcja VMPC jest minimalna (tzn. nie istnieje prostszy algorytm posiadający te same własności), jest najbardziej optymalną w sensie wydajności.

Idealnym polem zastosowań funkcji VMPC jest szyfrowanie strumieniowe – minimalność funkcji VMPC jest gwarancją wydajności, zaś wysiłek obliczeniowy wymagany do odwrócenia jej działania zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa szyfrowania.

[OBRAZ] Praca nad algorytmem trwała pięć lat. Choć przez mniej zaawansowanych uczestników grupy dyskusyjnej SCI.CRYPT istnienie takiej funkcji zostało zgodnie okrzyknięte za niemożliwe, funkcja zyskała już zainteresowanie kryptologów i matematyków o uznanej światowej reputacji, jak na przykład Alexey Kirichenko, szef naukowy F-Secure, czy Peter Schweitzer z Harvardu, członek elitarnej grupy kryptologów ISSI, skupiającej byłych pracowników amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Funkcją VMPC zainteresowany był również Urząd Ochrony Państwa, obecnie ABW.

Aktualnie trwają prace nad rozpowszechnieniem oraz sprzedażą licencji na zastosowania VMPC.

W dniach 5-7 luty 2004 w Indiach (Delhi) odbyła się międzynarodowa konferencja kryptologiczna FSE 2004 (Fast Software Encryption Workshop), na której została zaprezentowana funkcja VMPC.

Zobacz materiały konferencyjne dot. VMPC

www.vmpcfunction.com/vmpc.pdf
(163 KB)
www.vmpcfunction.com/vmpc.ps
(275 KB)
www.vmpcfunction.com/vmpc.dvi
(48 KB)

Strona domowa VMPC: www.vmpcfunction.com

Źródło: security.pl

Podziękowania dla Andrzeja Kasperowicza za podesłanie informacji.