W32.Winux

I mamy kolejnego robaczka komputerowego, który jest niebezpieczny zarówno dla systemów pracujących pod kontrolą Windows jak i systemów Linux. Nowy wirus został odkryty przez Central Command, która twierdzi, iż wirus nie zawiera procedur destrukcyjnych i jak dotychczas nie pojawiły się raporty o zarażeniu większej ilości komputerów.

Pracownicy firmy Central Command potwierdzają, że dotąd nie sądzili, iż napisanie takiego wirusa jest możliwe. Jego istnienie dowodzi jednak, że twórcy wirusów dokonali znacznego postępu. Co ciekawe inny producent oprogramowania antywirusowego, firma McAfee, nie potwierdziła istnienia wirusa W32.Winux, i jak dotychczas nie miała z nim kontaktu.

W32.Winux rozprzestrzenia się zakażając programy działające pod Windows 95, 98, Me, NT oraz 2000 oraz programy dla Linuxa. Zarażane są programy o wielkości ponad 100kB. Pomimo możliwości funkcjonowania w wielu systemach operacyjnych, uważa się że wirus ten nie posiada możliwości szybkiego rozprzestrzeniania się, przede wszystkim ze względu na to, że nie potrafi się automatycznie rozsyłać poprzez pocztę elektroniczną.