whatsapp

Whatsapp pod naciskiem rządu US w sprawie szyfrowania

Gdy wciąż trwa batalia prawnicza między Apple oraz FBI, kolejny raz zagrzmiało w świecie bezpieczeństwa informacji gdy Whatsapp pojawił się na sali sądowej.
Od momentu gdy Whatsapp oferuje szyfrowanie typu end-to-end dla wiadomości tekstowych oraz połączeń VoIP, federalni nie są w stanie nakładać podsłuchów na użytkowników aplikacji. Deparatament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych żali się, że nie mogą kontynuować swoich dochodzeń kryminalnych. W tym samym czasie rząd rozważa prawne postępowanie podobne do tego zaserwowane dla Apple. Według „New York Times” w ubiegłym tygodniu sędzia federalny wydał zezwolenie na podsłuch w dochodzeniu kryminalnym, natomiast szyfrowanie Whatsappa pozostawiło śledczych w tym samym miejscu gdzie byli wcześniej.
Mimo iż sąd nie wydał jeszcze ostatecznego wyroku, Departament Sprawiedliwości jest bardzo zainteresowany wciągnięciem Whatsapp’a do batalii podobnej do wciąż toczącej się sprawy „San Bernardino”. W sprawie „San Bernardino”, Departament Sprawiedliwości otrzymał nakaz sądowy by zmusić Apple do stworzenia specjalnej wersji iOS, która mogła by pokonać szyfrowanie na przejętym od terrorystów iPhonie 5c. Apple poinformowało zarówno w komunikatach publicznych jak i w dokumentacji sądowej iż będzie walczyć z nakazem sądowym oraz jest bardzo zaniepokojone kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa. Jak się możemy domyślać, ta rozprawa nie zakończy się szybko.