Widać efekty kampanii przeciw pedofilii w Internecie

W wyniku współpracy policji i MBM Ontrack do laboratorium odzyskiwania danych trafiła sprawa grupy pedofilów, w której dowodami może być 30 twardych dysków i kilkaset płyt CD. MBM Ontrack, przedstawiciel Ontrack – światowego potentata w dziedzinie odzyskiwania danych, zajmie się dostarczeniem elektronicznych dowodów popełnionych przestępstw (ang. computer forensics).

Specjaliści MBM Ontrack pracują obecnie nad pierwszym z dysków. Sprawa prowadzona jest przez policję w jednym z miast położonych na wschodzie Polski. Dochodzenie swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, a podejrzanym w myśl artykułu 200 kodeksu karnego może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Znaczne zainteresowanie usługami computer forensics (CF) – działaniem polegającym na dostarczaniu elektronicznych dowodów przestępstw – rozpoczęło się po opublikowaniu 16 czerwca raportu dotyczącego CF i zaprezentowaniu sposobów gromadzenia dowodów zapisywanych np. na dyskach twardych komputerów.

Jak wynikało z raportu MBM Ontrack świadomość możliwości działań computer forensics była dotychczas na polskim rynku znikoma.

– W Polsce popełnianych jest coraz więcej przestępstw z użyciem komputera i Internetu. Poza naruszaniem prawa pracy i własności intelektualnej, działania pedofilskie należą do najczęstszych a na pewno najbardziej odrażających. Istnieją zorganizowane grupy przestępcze, które czerpią dochody z produkcji i dystrybucji treści dotyczących pedofilii. Computer forensics to skuteczne narzędzie, które pozwala zgromadzić dowody takich działań, zaprezentować je przed sądem, a w konsekwencji przyczynić się do oskarżenia przestępców. Jednak do niedawna prawie nikt nie wiedział o takiej możliwości – powiedział Jarosław kubica, dyrektor ds. rozwoju MBM Ontrack, firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu i kasowaniu danych oraz computer forensics.

Jak wynika z badań opublikowanych wczoraj przez portal internetowy Onet.pl oraz Fundację Kidprotect tylko w ciągu miesiąca polscy internauci ponad 18 000 razy poszukiwali treści pedofilskich w Internecie.

Poza pedofilią częstymi przestępstwami z użyciem komputera są popełniane przez zwalnianych pracowników przypadki umyślnego kasowania lub wykradania ważnych dla firmy danych oraz sabotaż.