Większość firm z sieciami bezprzewodowymi

Jak szacuje firma Meta Group, do 2007 roku ponad dwie trzecie wszystkich firm będzie miało uruchomioną sieć bezprzewodową obsługującą przynajmniej jedną aplikację.

W najbliższym okresie bezprzewodowa łączność znajdzie się na szczycie listy najbardziej pożądanych aplikacji – w trakcie następnych trzech lat ponad połowa firm uruchomi bezprzewodową obsługę poczty elektronicznej, a w ciągu czterech lat odsetek takich przedsiębiorstw wyniesie 75%. Meta Group przewiduje, że obsługa e-maili będzie tylko początkowym stanem wprowadzania sieci WLAN do firm.

„Wraz z rosnącym zadowoleniem użytkowników z bezprzewodowej obsługi poczty elektronicznej ich wymagania będą się skłaniały ku bardziej rozbudowanym rozwiązaniom” – przewiduje Jack Gold, wiceprezes Meta Group. „Firmy będą odpowiadać na to zapotrzebowanie uruchamiając coraz więcej usług w oparciu o sieci bezprzewodowe, w tym z tak kluczowych sektorów jak zarządzanie kapitałem czy logistyka. Co więcej, wraz ze wzrostem ilości typów obsługiwanych aplikacji będą rosły rozmiary sieci firmowych”.

Jak wynika z przeprowadzonego badania, w przeciągu najbliższych dwóch lat firmy będą stopniowo rozszerzać zakres usług, oferując dostęp do sieci tysiącom użytkowników. W dalszym okresie przedsiębiorstwa będą się skłaniać do uruchamiania infrastruktury obejmującej całe korporacje. Pomimo trendu do zwiększania zasięgu, średnia wielkość sieci bezprzewodowej będzie obejmować ok. 100 – 200 użytkowników, co odpowiada wydatkom rzędu 250 – 500 tys. USD.

Zanim jednak firmy zdecydują się zainwestować środki w sieci bezprzewodowe, szefowie działów IT będą musieli dokładnie przeanalizować dostępne zasoby i możliwości firmy określając ewentualne ograniczenia, co umożliwi im kalkulację kosztów i zysków uruchomienia firmowych sieci bezprzewodowych.

Źródło informacji: Vnunet