Współpraca gigantów w opracowaniu nowej generacji serwerów

Dwaj giganci branży komputerowej, firmy Microsoft i Fujitsu, porozumieli się w kwestii wspólnego opracowania nowej generacji serwerów pracujących na systemie Windows. Premiera nowych urządzeń zaplanowana jest na przyszły rok.

Fujitsu i Microsoft szacują, że do 2007 roku wartość całkowitej sprzedaż nowych serwerów oraz dedykowanych dla nich usług i oprogramowania wyniesie ok. 7,2 mld USD. Wypracowane zyski będą dzielone pomiędzy obydwie firmy.

Giganci będą pracować nad nową generacją serwerów Fujitsu wykorzystujących linię procesorów Intel Itanium, dedykowanych pod systemy Windows Server 2003 oraz Windows Longhorn. Firmy połączą także swoje siły dziedzinie integracji usług i obsługi serwisowej klienta, które typowo świadczone są przez 24 godziny na dobę.

Jak zapowiedziało Fujitsu, w pierwszej połowie 2005 roku pojawi się na rynku nowy serwer firmy dla platformy Windows Server 2003, natomiast maszyna wykorzystująca potencjał Longhorna dostępna będzie od 2007 roku.

Steve Ballmer, szef Microsoftu, podkreślił szczególne znaczenie współpracy obydwu firm, która trwa już cztery lata. „Fujitsu jest jednym z naszych najważniejszych globalnych partnerów pod względem zadań, jakie podejmujemy w celu wsparcia największych korporacji w pomyślnej realizacji krytycznych dla nich obliczeń na maszynach platformy Intela”.

Firmy powołają wspólny zespół naukowy składający się z kilkudziesięciu inżynierów, którzy będą pracować w siedzibie Microsoftu w Redmond. „Po raz pierwszy w historii pracownicy firmy z siedzibą poza USA będą mieć bezpośredni dostęp do potęgi inżynieryjnej związanej z serwerami windowsowymi” – powiedział Chiaki Ito, wiceprezes Fujitsu.

Źródło informacji: Yahoo