Wstrzymanie wyroku do dystrybucji Javy

Jak podaje IDG, sąd apelacyjny wstrzymał wykonanie wyroku niższej instancji, który zobowiązywał Microsoft do dystrybucji Javy wraz z systemami Windows.

Microsoft zrezygnował z integracji środowiska wykonawczego Javy w systemach Windows XP. Zmodyfikowana Java Virtual Machine (JVM) była dostępna tylko w pakiecie Service Pack 1 do tego systemu. Sun Microsystems utrzymywał, że poprzez takie praktyki Microsoft chciał dyskredytować pozycję Javy, promując tym samym platformę .Net. Sąd uznał te racje i nakazał koncernowi zintegrowanie „oryginalnego” środowiska JRE (Java Runtime Environment) firmy Sun z systemami Windows. Na wykonanie wyroku Microsoft dostał czas do kwietnia.

Koncern utrzymując, że okres jest zbyt krótki, aby zastosować się do nakazu sądu, złożył odwołanie od wyroku. Wczorajsza decyzja sądu apelacyjnego oznacza, że strony prawdopodobnie będą musiały złożyć dodatkowe wyjaśnienia.

Microsoft zapowiedział jednakże, że mimo wstrzymania wyroku, firma zastosowała się już do części nakazów. W pakiecie Service Pack 1 (SP1a) do Windows XP nie będzie już dostępna Java w wersji Microsofu. W kwietniu firma planuje udostępnienie środowiska JRE firmy Sun do pobrania z Internetu. W czerwcu ma się pojawić następny zestaw uaktualnień do Windows XP (SP 1b), który będzie zawierał JRE.