Wzmożone kontrole – scenę warezową ogarnął strach

Jak wiadomo od dłuższego czasu w naszym kraju mają miejsca wzmożone kontrole legalności oprogramowania w których dochodzi niejednokrotnie do zatrzymania osób łamiących prawo – nie tak dawno pisaliśmy o kontrolach które miały miejsce w Tychach gdzie również doszło do zatrzymania osób. Jak dowiedziałem się z nieoficjalnych źródeł Polską scenę warezową w ostatnich dniach ogarnął strach – policja ostro zabrała się do masowego przeszukiwania.

Cały ten precedens ponoć zaczął się od dwóch piratów, którzy zostali zatrzymani przez policję za handel nielegalnym oprogramowaniem. Przypuszczenia padają, że jednym z zatrzymanych piratów jest 40-letni mieszkaniec Gliwic, który kilka dni temu został zatrzymany przez gliwicką policję za handel pirackimi płytami CD i DVD.

Przeszukiwania ogarnęły niemal cały kraj począwszy od Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania a skończywszy na Gdańsku gdzie policja kontrolowała prywatne mieszkania, firmy oraz akademiki. I to chyba ostatnie miejsca najbardziej ucierpiały (w końcu dobrze znane są nie tylko z tego typu działalności). Jak donosi nasze nieoficjalne źródło, w jednym z krakowskich akademików odbyła się kontrola poszczególnych pomieszczeń akademika gdzie celem było znalezienie serwera z pirackim oprogramowaniem. Zadziwiającym faktem jest jednak to, że policja była dobrze obeznana i przygotowana do kontroli: oprócz adresu IP docelowego serwera znali jego pojemność, zawartość oraz miejsce gdzie znajduje się ten serwer – niestety nawet znając tak dokładne informacje policji nie udało się nic znaleźć.

Oprócz krakowskiego akademika policja przeszukała również łódzki akademiki, w którym udało się prawdopodobnie skonfiskować serwer z nielegalnym oprogramowaniem.

Po masowej kontroli w ręce policji prawdopodobnie trafiły dwa serwery o mniejszej zawartości nielegalnego oprogramowania, gier i filmów oraz jeden z większą zawartością. Informacje zawarte na serwerach posłużą do dalszego przeszukiwania i zbierania dowodów.

Wynika z tego, że jest to masowa akcja policji przeciwko „piratom” komputerowym – reakcja sceny warezowej byłą natychmiastowa.

Z racji tego, że informacje te nie mają oficjalnego potwierdzenia – pisałem w tej sprawie do Wydziału Prasowego Komendy Głównej Policji ale zostałem jedynie skierowany do poszczególnych Zespołów Prasowych Komend Wojewódzkich Policji niestety w większości przypadku bez reakcji. Być może policja nie chce zdradzać czy takie kontrole miały miejsce – może szykują się kolejne kontrole, których w ostatnich czasach jest dość sporo, tak więc wiadomość tą można potraktować chyba z przymrużeniem oka, ale czy na pewno?