Za firewall do więzienia?

Jak podaje Interia Amerykańskie stany Massachusetts, Teksas, Południowa Karolina, Florida, Georgia, Alaska, Tennessee i Kolorado wspólnie pracują nad projektem nowej ustawy, która będzie pozwalała na karanie więzieniem tych wszystkich, którzy… założą sobie zabezpieczenia przed dostępem z zewnątrz osób niepowołanych (typu firewall). Opisana ustawa ma być rozwinięciem sławetnej ustawy DMCA.

W projekcie ustawy czytamy: „Przestępstwem jest stosowanie technik i technologii, które uniemożliwiają dostęp do komputera uprawnionym organom”. Ponieważ „technologie” nie są sprecyzowane – mozna przypuszczać, że karalne może być nie tylko zakładanie firewalla, ale np. szyfrowanie wysyłanych e-maili. Pomysłodawcy ustawy uzasadniają konieczność wprowadzenia zmian „wzrostem przestępczości oeaz terroryzmu internetowego”.

Amerykańskie prawo, a szczególnie osławiony DMCA, do najmądrzejszych nie należy, ale to już chyba jest przegięcie. Politycy-pomysłodawcy nie zdają sobie chyba sprawy z konsekwencji swojego kroku Przecież takie „prawo” otworzy na oścież drogę do komputerów zarówno złodziejom danych, jak i twórcom wirusów. Ale – zapewne na polecenie lobby muzycznego – lepiej wylać dziecko z kąpielą.