Zabezpieczenie do telefonów komórkowych

SuperWave, firma specjalizująca się w zabezpieczeniach dla sprzętu elektronicznego, opracowała bezprzewodowy system ochrony telefonów komórkowych.

Nowe rozwiązanie składa się z pary urządzeń komunikujących się między sobą bezprzewodowo. Jedno z nich montowane jest w telefonie komórkowym, drugie zaś użytkownik może podpiąć np. do kluczy. W sytuacji gdy odległość pomiędzy obydwoma modułami jest zbyt duża, urządzenie zainstalowane w „komórce” blokuje możliwość nawiązywania rozmów. W rezultacie, w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu przez właściciela, urządzenie staje się bezużyteczne.

Rozwiązanie SuperWave wykorzystuje fale radiowe o częstotliwości 300MHz. Wymiary zewnętrzne urządzenia wynoszą 10 x 6mm, a jego wysokość to 7mm. W przyszłości producent planuje dalszą miniaturyzację modułu komunikacyjnego, w celu ułatwienia implementacji modułu w telefonach.

W nowym rozwiązaniu firma SuperWave wykorzystała opatentowaną technologię komunikacji bezprzewodowej pomiędzy dwoma urządzeniami, z których jedno pełni funkcję blokera działania nadzorowanego systemu. Patent nie określał jednak szczegółowo rodzaju komunikacji bezprzewodowej, częstotliwości, czy sposobu szyfrowania danych.

SuperWave ma nadzieję, że nowy wynalazek znajdzie szerokie zastosowanie do zabezpieczania urządzeń elektronicznych przed kradzieżą. Firma ma w planach rozpoczęcie współpracy z wytwórcami sprzętu i zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach swojego systemu. Obecnie wiele telefonów komórkowych może przechowywać nie tylko prywatne dane użytkownika, ale może także służyć np. jako elektroniczny portfel. To oznacza, że potencjalne szkody wywołane kradzieżą czy zgubieniem telefonu mogą być niezwykle poważne. Firma SuperWave ma nadzieję, że implementacja najnowszego zabezpieczenia w telefonach komórkowych rozwiąże ten problem.

Źródło informacji: The Inquirer