ZaKaZaAny download

W ciągu ostatniego tygodnia, ze stron internetowych Holenderskiej firmy KaZaA została pobrana prawie 960 tys. razy i jak na razie, nic nie wskazuje na to, że liczba ta wzrośnie. Bo wiem firma wstrzymała udostępnianie swojego programu.

Na oficjalnej stronie, z której jeszcze do niedawna internauci pobierali program, znajduje się następujący komunikat:

„Udostępnianie programu KaZaA Media Desktop zostało chwilowo, dobrowolnie przerwane do czasu ogłoszenia wyroku przez holenderski sąd, co ma nastąpić 31 stycznia. Przepraszamy za utrudnienia”

Decyzja ta podyktowana została naciskami ze strony holenderskiego wymiaru sprawiedliwości, który grozi firmie naliczaniem grzywny w wysokości do 45 tys. euro za każdy dzień działania sieci FastTrack. Nie jest to jeszcze prawomocny wyrok, niemniej KaZaA chcąc okazać dobrą wolę, przerwała dystrybucję programu.

Oczywiście nie jest to żadne rozwiązanie, gdyż sieć peer-to-peer nie opiera się na centralnym serwerze i wymiana plików będzie trwać nadal. Zdają sobie z tego sprawę przedstawiciele firmy, niemniej argumentacja, że tak naprawdę nic nie da się zrobić, nie przekonuje sądu…