10 lat temu…

17 sierpnia 1991 roku, dokładnie 10 lat temu, grupa polskich fizyków po raz pierwszy wymieniła pocztę elektroniczną z Kopenhagą poprzez protokół IP – to jest symboliczny początek internetu w Polsce. Bez tego, nie można by mówić dziś o zamieszczeniu tej oto wiadomości.

Zanim powstał w Polsce Internet z powszechnym obecnie protokołem TCP/IP, w latach 80. działały różne sieci komputerowe, po których już nie ma śladu, np. Fido, X.25, BitNet.

Pod koniec lat 80 zaczęto zabiegać o przyłączenie Polski do EARN (European Academic Research Network), działającej w oparciu o BitNet. Powstała nawet lista dyskusyjna PLEARN-L, która angażowała polskich naukowców pracujących w Stanach Zjednoczonych. Wysyłano petycje m.in. do ówczesnego amerykańskiego prezydenta George’a Busha. W końcu w kwietniu 1990r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem EARN. Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego założono pierwszy węzeł PLEARN. Początkowo łączono się ze światem przez Danię w godz. 9.00-20.00.

W sierpniu 1989r. wydano pierwszą polską gazetę w formie elektronicznej „Donosy”. Obecnie istnieje jako lista dyskusyjna pl.gazety.donosy. W 1990r. zarezerwowano polską domenę narodową .pl. Uważa się, że zarejestrował ją astronom z uniwersytetu w Kopenhadze Jan P. Soerensen.

Później grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła prace nad wprowadzeniem protokołu IP. Było to wykonalne, gdyż pozostawał jeden wolny kanał transmisji w istniejącej sieci. Powodzenie zależało od życzliwego oka rządowych instytucji. W tym czasie też powstał NASK, czyli Naukowe i Akademickie Sieci Komputerowe.

Kiedy w czerwcu podczas konferencji INET 91 w Kopenhadze zadecydowano o powołaniu Internet Society (społeczności internetowej), Polacy też wzięli udział w spotkaniu. Osobiste kontakty polskich internautów przyczyniły się praktycznie do powstania Internetu w naszym kraju.

17. sierpnia grupa fizyków wymieniła pocztę elektroniczną po protokole IP z uniwersytetem w Kopenhadze. Łącze miało przepustowość 9600 bps, a pionierami IP w Polsce stali się: Krzysztof Heller i Rafał Pietrak.

Pierwszym komercyjnym dostawcą Internetu w Polsce była firma ATM (przekształcona w spółkę akcyjną w 1997 roku), znana miedzy innymi jako dystrybutor komputerów Silicon Graphics na rynku polskim. W roku 1992 powstał tam dział IKP (Internet Komercyjny w Polsce), który sześć lat później został wydzielony z ATM S.A. (firma ta nadal zajmuje się integracją systemów teleinformatycznych oraz świadczeniem usług B2B we własnej sieci szerokopasmowej ATMAN) w postaci odrebnej firmy – ATOM S.A, która w roku 1999 połączyła się z Internet Technologies, tworząc Internet Partners.

Kiedy w 1993r. Mark Andeerssen stworzył program Mosaic – pierwszą przeglądarkę internetową, której prosta obsługa przyczyniła się do rozwoju WWW, Polska nie pozostawała z tyłu. Ruszył pierwszy w kraju serwer stron World Wide Web – www.fuw.edu.pl.

W następnym roku Internet przestał być domeną środowiska akademickiego. Tu naznaczył swe piętno kandydat na prezydenta Stan Tymiński – właściciel Maloka BBS, czyli pierwszej polskiej firmy ISP, której założyciel nie wywodził się z kręgów naukowych. Zbyt duże koszty utrzymania łącz spowodowały zamknięcie inicjatywy po dwóch latach.

W styczniu 1995r. powstała w Gdańsku Wirtualna Akademia – zalążek przyszłego portalu Wirtualna Polska, który zaczął działalność w marcu – początkowo był to katalog kilkuset adresów stron w Internecie. Rok później zaczyna działalność Onet – najpierw również jako katalog stron WWW.

Wkrótce dzięki ogólnopolskiemu numerowi dostępowemu 0-202 122, uruchomionemu przez TP S.A., nie trzeba było być klientem firmy ISP, by móc połączyć się z Internetem. Od tej pory wystarczy posiadać komputer z modemem i linię telefoniczną. Można powiedzieć, że wzrost zainteresowania Internetem rozpoczął się w 1997r. Pojawiło się też więcej serwisów internetowych i wydań prasy drukowanej. Co więcej, były to też początki e-commerce. W Poznaniu powstał internetowy supermarket To Tu.

Również Wirtualna Polska otworzyła Wirtualny Sklep, a wkrótce zorganizowała pierwszą w Polsce przedwyborczą debatę w Internecie. W dniu dyskusji i wyborów zanotowano rekordowo 100 tys. załadowań dziennie. Następnie WP jako pierwsza firma internetowa przeprowadziła kampanię reklamową skierowaną do masowych odbiorców, wykorzystując media tradycyjne.

Bank PKO S.A. otworzył pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej oddział umożliwiający operacje na koncie z użyciem Internetu.

W 1999r. wszyscy chcieli na Internecie zarabiać. Powstał m.in. Internet Partners, gdzie inwestorem strategicznym został amerykański operator telekomunikacyjny GTS. Ruszył empik.com, który ma być odpowiednikiem Amazona.

W 2000r. mieliśmy wysyp nowych portali, a na giełdach akcje firm IT zyskiwały szybko na wartości. W czerwcu zaś Era GSM uruchomiła WAP – odtąd można łączyć się z Internetem również przez telefon komórkowy.

na podstawie tvp.pl