64-bitowy Windows otwarty na wirusy

Użytkownicy najnowszej, 64-bitowej wersji systemu operacyjnego Microsoft Windows XP Professional x64 Edition nie będą mieli możliwości instalacji oprogramowania antywirusowego Norton i McAfee – donosi vnunet.com.

Użytkownicy, próbujący zainstalować pakiet zabezpieczeń Norton Internet Security 2005 pod 64-bitową wersją Windows’a natykają się na wiadomość o błędzie, mówiącą, że produktu nie da się zainstalować.

Odsyłani są do strony internetowej, która oznajmia, że „Symantec obecnie nie sprzedaje żadnych produktów posiadających poświadczoną kompatybilność z 64-bitowymi procesorami i systemami operacyjnymi”.
Podobny komunikat pojawia się przy próbie instalacji oprogramowania zabezpieczającego firmy McAfee.

Rzecznicy Symantec’a i McAfee do tej pory nie odpowiedzieli na prośby o szczegółowe informacje.

Symantec wcześniej ogłosił, że jego korporacyjne produkty antywirusowe będą współpracować z 64-bitowym Windowsem, ale nie określił daty ich wydania.

Strona internetowa firmy McAfee nie informuje nawet o najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoft.

Premiera 64-bitowego oprogramowania Microsoft – produktów XP Professional i Server 2003 – odbyła się w poniedziałek, w ramach WinHEC w Seattle.

Użytkownicy, którzy zakupili sprzęt, zdolny do obsługi 64-bitowego oprogramowania, z przeinstalowanym Windowsem XP Pro po 31 marca 2005, mogą ubiegać się o darmowy upgrade, pod warunkiem, że opłacą koszty przesyłki. Oferta ta zachowa ważność dla kupujących systemy aż do 31 lipca.

Microsoft wprowadzi usługi antywirusowe jeszcze w tym roku, jednakże, jak donosi vnunet.com, rzeczniczka firmy nie przedstawiła żadnych szczegółów, ani informacji o kompatybilności z 64-bitowym Windowsem.
Podkreśliła dodatkowo, że oprogramowanie Windows XP Professional x64 Edition i Windows Server 2003 x64 Edition jest z natury o wiele bezpieczniejsze niż większość obecnie wdrażanego oprogramowania Windows. Obydwa produkty korzystają z udoskonaleń zabezpieczeń, zawartych w Service Pack’u 1.

Rob Enderle, główny analityk Enderle Group ostrzegł, że przygotowanie oprogramowania współpracującego z 64-bitowym Windowsem może zająć Symantec’owi i McAfee od 30 do 180 dni.

Twórcy oprogramowania z zakresu bezpieczeństwa mają zazwyczaj więcej czasu na przygotowanie oprogramowania pod kątem nowego systemu operacyjnego, zaznaczył Enderle. Wynika to z faktu, że sprzedawcy komputerów potrzebują trochę czasu, zanim wdrożą nowy system operacyjny do sprzedawanego sprzętu. Dzięki temu powstaje luka pomiędzy datą ukończenia oprogramowania a datą jego wejścia na rynek.

Natomiast 64-bitowy Windows XP nie będzie – przynajmniej obecnie – preinstalowany na nowym sprzęcie, więc twórcy oprogramowania antywirusowego mieli mniej czasu, żeby się przygotować.

Brak zabezpieczeń dla Windows x64 nie jest jedynym powodem, dla którego konsumenci powinni wstrzymać się ze zmianą systemu. Producenci sprzętu muszą przygotować nowe sterowniki dla systemu, a z nowym oprogramowaniem dostarczana jest tylko niewielka ich liczba.
Te same sterowniki będą współpracować z Longhornem, następną wersją Windowsa, której premiera planowana jest na przyszły rok. Do tego czasu większość komputerów będzie współpracować z technologią 64-bitową.

„Ta platforma [Windows XP x64] jest raczej rozgrzewką przed Longhornem” – powiedział Enderle.

Źródło: vnunet.com
64-bitowe wersje WinServer 2003 i WinXP Pro