AMD znów ma kłopoty z Microsoftem

Jak się okazuje, długo wyczekiwany dodatek do Windowsa – Service Pack 2 – może powodować zakłócenia pracy na niektórych komputerach wyposażonych w 64-bitowe procesory AMD.

Kłopoty dotyczą Athlonów 64, jak i serwerowych układów Opteron. Okazuje się, że maszyny z włączoną blokadą wykonywania kodu danych (DEP) i konfiguracją wymagającą sterownika Mpegport.sys, po zainstalowaniu SP2 mogą się nieustannie restartować. Jak do tej pory jedyną aplikacją, która powoduje takie problemy, jest Realmagic Hollywood Plus DVD Decoder. Problem można rozwiązać konfigurując tzw. wyjątek DEP. Jeśli się to nie uda, Microsoft i AMD zalecają usunięcie SP2.

Jak do tej pory Microsoft znalazł już około 50 aplikacji, których praca jest zakłócana przez SP2. W wypadku układów Athlon 64 i Opteron sytuacja jest jednak nieco inna – nie dość, że AMD nie jest w stanie w pełni wykorzystać rynkowego potencjału swoich nowych układów ze względu na opóźnienia premiery 64-bitowego Windowsa XP, to użytkownikom konkurencyjnych wobec intelowskich procesorów wciąż rzucane są „kłody pod nogi”. A przecież udział AMD w rynku nie jest tak mały, aby jego produkty mogły być traktowane podczas procedur testowania nowych aplikacji po macoszemu.

Źródło informacji: ZDNet