Bezpieczniejsza sieć bezprzewodowa NEC

Japoński gigant branży komputerowej, firma NEC, pomyślnie opracował nową technologię bezpiecznej komunikacji bezprzewodowej. Rozwiązanie umożliwia uzyskanie „wirtualnego połączenia” z siecią firmową przy wykorzystaniu stacji bazowej podłączonej do wewnętrznej sieci firmowej LAN oraz dostępu do internetu realizowanego z pre-autoryzowanego terminalu (komputer lub telefon komórkowy).

Co istotne, implementacja nowej technologii nie wpływa destrukcyjnie na istniejącą już infrastrukturę, bowiem wirtualne połączenie może zostać zestawione bez konieczności wprowadzania zmian w konfiguracji firewalla.

Rozwiązanie NEC-a składa się z następujących elementów:

– mechanizmu umożliwiającego nawiązanie komunikacji, która prowadzona jest od stacji bazowej, podłączonej do firmowej sieci LAN, do terminala użytkownika, umożliwiającego uzyskanie dostępu do potrzebnych danych za pośrednictwem internetu. Element ten nie wymaga zmian w konfiguracji dotychczasowych zabezpieczeń firmowej sieci komputerowej, a stacja bazowa powinna być tak zlokalizowana, aby stanowiła „nieosiągalny punkt IP”, w pełni zabezpieczony przed atakami hakerów.

– mechanizmu tunelowania, który po nawiązaniu wirtualnego połączenia odpowiada za wysyłanie i pobieranie skapsułkowanych dla protokołu SSL ramek Ethernet. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie przez terminal dostępu do wszystkich aplikacji dostępnych w sieci LAN, zarówno tych wykorzystujących adres IP jak też i tych, które nie korzystają z adresu sieciowego.

– ściany ogniowej drugiego poziomu, która blokuje wchodzące i wychodzące pakiety, za wyjątkiem tych które są transmitowane do terminala przez wirtualne połączenie. Dzięki temu terminal użytkownika jest chroniony przed zainfekowaniem wirusami.

Nowa technologia komunikacji bezprzewodowej jest na tyle przyjazna dla użytkownika, że może z powodzeniem być implementowana przez małe, domowe biura, które nie posiadają profesjonalnej obsługi informatycznej. Oczywiście rozwiązanie NEC-a również świetnie nadaje się do prowadzenia bezpiecznych połączeń z internetem przez użytkowników domowych.

Nowa technologia oficjalnie zostanie zaprezentowana na imprezie C&C User Forum & iExpo 2005, która rozpocznie się 7 grudnia w Tokio.

Źródło: Digit-Life