Bezprzewodowy rekord

Eksperymentalny system zbudowany przez firmę Siemens ustanowił rekord szybkości transmisji bezprzewodowej. Niemieckie rozwiązanie oparte na nowym typie „inteligentnych” anten i technologii OFDM przesyłało dane z szybkością 1Gb na sekundę.

System Siemensa operuje w paśmie 5GHz, szerokość pasma to 100MHz. Wykorzystana technologia OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) polega na tym, że nadajnik dzieli informacje na partie przesyłane różnymi subkanałami. Informacje są „składane” ponownie w całość przez odbiornik. Druga technologia wykorzystana w rozwiązaniu Siemensa to inteligentne anteny, podobne do dostępnych już na rynku produktów z technologią MIMO (Multiple Input, Multiple Output). Jedna antena zostaje tu zastąpiona kilkoma, z których każda przesyła sygnał. Połączenie tych dwóch technik pozwala na możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnego pasma.

System zostanie zaprezentowany publicznie podczas 3GSM World Congress 2005 w Cannes. Doświadczenia zdobyte podczas jego przygotowania zostaną oczywiście wykorzystane w przyszłych rozwiązaniach. Obecnie stosowane technologie transmisji bezprzewodowej osiągają transfer na poziomie do 54Mb/s.

Źródło informacji: Siemens