CERT – cena informacji

Amerykańska grupa badawcza CERT Coordination Center, będzie udostępniać zainteresowanym przedsiębiorstwom najnowsze rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

Grupa badawcza CERT, założona przez rząd USA w celu szybkiego wykrywania zagrożenie sieci komputerowych, będzie udostępniać zainteresowanym przedsiębiorstwom swe najnowsze odkrycia także prywatny sektor otrzyma dostęp do danych, które są przygotowywane specjalnie dla władz ale niestety, za to usługę jednak będzie musiał zapłacić.

Computer Emergency Response Team z siedzibą w Carnegie Mellon University w Pittsburghu, otrzymuje od władz federalnych ok. 3,5 mln USD na działalność. Obecnie badania nad bezpieczeństwem wesprą również przedsiębiorstwa komercyjne. Firmy skupione w organizacji Internet Security Alliance w zamian za wnoszone opłaty otrzymają dostęp do wykrytych luk na 45 dni przed ich upublicznieniem. Opłaty, w zależności od wielkości firmy, wyniosą od 2,5 tys. do 70 tys. USD. Ponadto zainteresowane firmy otrzymają raporty analizujące stan bezpieczeństwa w danym okresie, specjalny biuletyn poświęcony tym zagadnieniom oraz dostęp do szkoleń.

Jak stwierdził Rich Pethia, dyrektor CERT/CC, firmy uzyskają również możliwość współdecydowania o kierunkach badań. Obecnie Internet Security Alliance skupia 2100 firm, głównie z branży elektronicznej i komputerowej. Dzięki szybszemu uzyskiwaniu danych o zagrożeniach będą one mogły szybciej na nie reagować i zabezpieczać się przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości. Powinno to się przyczynić do zmniejszenia strat z tytułu działania wirusów czy ataków hakerów.