Dania dołącza do Polski w blokowaniu unijnej dyrektywy patentowej

Wiele wskazuje na to, że Polska nie będzie osamotniona w blokowaniu nowej unijnej dyrektywy patentowej. Ideę zwiększenia ochrony prawnej oprogramowania najprawdopodobniej zakwestionują – przynajmniej tymczasowo – także Duńczycy.

Kontrowersje związane są z ochroną patentową algorytmów wykorzystywanych w oprogramowaniu, co może mieć zabójcze konsekwencje dla konkurencji na tym rynku. Polska zablokowała sporny projekt już dwa razy, jednak sprawa dyrektywy patentowej znów wraca do porządku obrad Europarlamentu.

Równocześnie polski rząd jest coraz silniej naciskany przez duże firmy z branży nowych technologii, którym zależy na wprowadzeniu korzystnego dla nich prawa. Z tego względu cieszyć mogą pochodzące z duńskiej prasy informacje, że do polskiej inicjatywy najprawdopodobniej dołączą Duńczycy.

Duński minister spraw zagranicznych Per Stig Moller poinformował, że jego kraj chce wstrzymać dyskusję nad dyrektywą. Powodem są wybory, które odbędą się w Danii 8 lutego. Do tego czasu duński rząd nie chce podejmować żadnych istotnych decyzji. Z takiego stanowiska polska delegacja może się tylko cieszyć – bez względu na to, czy Duńczycy kierują się wysoką kulturą polityczną, czy chęcią zdobycia przychylności wyborców, w walce z restrykcyjnym prawem patentowym nie będziemy sami.

Źródło informacji: The Register