Darmowy Solaris

Sun Microsystems będzie udostępniać swój system operacyjny, którego stworzenie i rozwój pochłonęły 500 mln USD i lata pracy, całkowicie bezpłatnie.

Rozdawany za darmo Solaris 10 ma nie tylko przyciągnąć nowych klientów, ale też zachęcić developerów do tworzenia aplikacji dla platformy Suna – kod będzie udostępniany w ramach licencji Open Source. W efekcie firma chce doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na swoje serwery i usługi, by wreszcie powrócić do kondycji sprzed „krachu dot-comów”. Odkąd korporacje ograniczyły swoje wydatki na nowe technologie, „Słońce” pozostaje w cieniu oferujących tańsze serwery i oprogramowanie firm HP i IBM.

„Hewlett Packard sprzedaje drukarkę po niskiej cenie i zarabia mnóstwo pieniędzy na kartridżach. Gilette rozdaje maszynki i zarabia mnóstwo pieniędzy na nożykach” – mówi Scott McNealy, dyrektor firmy Sun. „Są różne sposoby zwiększania penetracji rynku”.

Oficjalna prezentacja systemu Solaris 10 miała miejsce w poniedziałek. Nowy Solaris ma pracować na przeszło 270 platformach, wykorzystujących procesory Sun, Intel i AMD. Sun chwali się, że do systemu trafiły zabezpieczenia dostępne wcześniej jedynie w wersjach sprzedawanych wojsku i agencjom rządowym. Solaris 10 pozwoli też na uruchamianie aplikacji Linuksa, bez potrzeby dokonywania jakichkolwiek zmian.

Ceny wcześniejszych wersji systemu Solaris wahały się z reguły pomiędzy setkami, a tysiącami dolarów. Teraz firma będzie oferować system za darmo, sprzedając równocześnie różne modele opłat licencyjnych, których wysokość będzie uzależniona od zakresu wsparcia dla klientów. Darmowy Solaris ma być kluczowym elementem przekształceń firmy i doprowadzić ją do odzyskania wysokiej rentowności.

Źródło informacji: Wired