DeCSS – narzędzie włamywaczy i złodziei

Tak właśnie prokurator stanu Kalifornia, Bill Lockyer, nazwał program DeCSS, służący do łamania zabezpieczeń CSS, stosowanych do zabezpieczenia danych zapisywanych na płytach DVD. Wystąpienie Lockyera było częścią przesłuchań w sprawie DVD Copy Control Association vs. Andrew Bunner – DVD CCA zarzuca Bunnerowi, że popełnił przestępstwo rozpowszechniając ów kod.

Sprawa ta zaczęła się cztery lata temu, kiedy to stowarzyszenie DVD CCA oskrażyła Bunnera (i kilkaset innych osób) o naruszenie obowiązującej w Kalifornii tajemnicy handlowej – poprzez opublikowanie na swoje stronie internetowej kodu DeCSS (a właściwie nie samego kodu, lecz odnośników do strony WWW z nim). Pierwsza rozprawa w tej sprawie zakończyła się oddaleniem zarzutów, jednak sąd wyższej instancji anulował ową decyzję.

Wraz z ponownym rozpoczęciem przesłuchań oskarżenie przeszło do ofensywy – prokurator wygłosił płomienną mowę, z której wynika, że program DeCSS to narzędzie włamywaczy, przeznaczone tylko i wyłącznie do nielegalnego kopiowania płyt oraz wykradania tajemnic przemysłu filmowego. Prawnik Bunnera, David Greene, tłumaczył z kolei, że oskarżony umieścił odnośnik do owego kod na stronie po przeczytaniu o nim w jednym z magazynów internetowych i nie miał żadnego udziału w jego tworzeniu. Dlatego też oskarżanie go o łamanie prawa jest bezpodstawne. Warto też zaznaczyć, że autorem kodu jest pewien młody Norweg, który DeCSS napisał tylko po to, by móc obejrzeć własny, legalnie nabyty film na komputerze, na którym zainstalowany był system Linux.

Werdykt sędziego w sprawie DVD Copy Control Association vs. Andrew Bunner spodziewany jest w najbliższych tygodniach.

Źródło: IDG