Dominacja Windows zagrożeniem bezpieczeństwa komputerowego

Dominacja Microsoftu na rynku systemów operacyjnych sprawia, że sieci komputerowe stają się łatwiejszym celem ataku dla hakerów i wirusów – wynika z raportu amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Komputerowego i Komunikacyjnego (CCIA).

Według ekspertów bezpieczeństwa sześciu różnych firm, którzy pracowali nad raportem, dominacja systemu Windows ułatwia zablokowanie dużej liczby komputerów przez pojedynczy atak. Tendencja do tworzenia jak najłatwiejszego w obsłudze oprogramowania prowadzi do zaniedbania bezpieczeństwa aplikacji – uważają analitycy. – Bez względu na to, jak szybko rośnie infrastruktura informatyczna na świecie, jeszcze szybciej rośnie podatność na ataki – powiedział Daniel Geer, szef działu technologicznego zajmującej się bezpieczeństwem firmy AtStake, który nadzorował prace nad raportem.

Publikacja CCIA, związku, któremu przewodzą konkurenci Microsoft, spotkała się z ostrą krytyką ze strony giganta z Redmond i firm z nim związanych. – W momencie, gdy cała Ameryka przejmuje się wszystkimi aspektami bezpieczeństwa, to wstyd wykorzystywać ten strach w interesie członków CCIA – powiedział Jim Prendergast z Americans for Technology Leadership.

W kilka dni po publikacji raportu z pracą pożegnał się Daniel Geer. – Opinie zawarte w raporcie nie zgadzają się z naszym punktem widzenia. Geer nie otrzymał pozwolenia na udział w tym projekcie – ogłosiły władze AtStake.

Firma ta współpracowała z Microsoftem w zakresie bezpieczeństwa aplikacji koncernu

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza