E-papier z alfabetem Braille’a

Naukowcy z Laboratorium Tranzystorów Organicznych z Tokio opracowali elastyczny wyświetlacz znaków alfabetu Braille’a. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w e-bookach, kartach płatniczych oraz urządzeniach gospodarstwa domowego.

Japoński wynalazek o wymiarach 4 x 4 cm i grubości 0,1 cm potrafi wyświetlać 24 znaki alfabetu Braille’a jednocześnie. Częstotliwość odświeżania tekstu wynosi ok. 1 sekundy.

W przypadku kart płatniczych, osoba niewidoma mogłaby otrzymywać informację o stanie swojego konta i dostępnych środkach finansowych.

Wyświetlacz składa się z plastikowej folii, pokrytej warstwami wysokopolimerowymi oraz organicznymi tranzystorami, które funkcjonują na zasadzie przełączników bardzo niskiego napięcia. Zużycie energii w systemie wynosi mniej niż 1 mW, czyli jest podobne jak w telefonach komórkowych i aparatach fotograficznych.

Naukowcy mają nadzieję, że uda im się udoskonalić wynalazek tak, aby umożliwiał wyświetlanie 576 znaków jednocześnie. Dodają, że nowa technologia powinna wejść do sprzedaży w ciągu pięciu lub sześciu lat.

Źródło: we-make-money-not-art