Elektroniczne rozliczenia z fiskusem to przyszłość

Ministerstwo Finansów planuje budowę nowego systemu informatycznego, który zastąpi tworzony przez 13 lat system POLTAX. Dokumentacja nowego systemu już jest gotowa, a cały system ma powstać w ciągu 4 – 6 lat.

Podatnicy nie mają co marzyć o rozliczaniu się z fiskusem drogą elektroniczną. Prace nad podpisem elektronicznym trwają i w związku z tym nie ma szansy na to, aby składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną było możliwe już od 1 stycznia 2004 roku, jak to wcześniej planowano. Na wczorajszej konferencji prasowej wiceminister finansów Wiesław Ciesielski poinformował o propozycji wydłużenia tego terminu o dwa lata.

Mimo zapowiadanych ułatwień, podatnicy nadal więc nie będą mogli rozliczać się z fiskusem za pośrednictwem Internetu. Choć wiceminister Ciesielski zapowiedział „duży stopień przygotowań” dla dużych firm – i to już od 1 stycznia 2004 roku, to jednak w praktyce nie będzie to oznaczało możliwości składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Kontakt z urzędem sprowadzi się więc prawdopodobnie do możliwości skorzystania z poczty elektronicznej lub poszukiwania informacji na stronie internetowej danego urzędu.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanej budowie nowego systemu informatycznego, który w ciągu 4 – 6 lat miałby zastąpić budowany przez ostatnie 13 lat system POLTAX (system, na budowę którego do końca 2002 roku wydano 550 mln zł, a do 2006 roku zakładano przeznaczyć kolejne 221 mln zł). Dokumentacja nowej inwestycji (która ma zostać sfinansowana z pieniędzy unijnych) jest już gotowa.

Źródło: Rzeczpospolita