Europa niezabezpieczona

62% firm z Europy Zachodniej nie planuje w 2003r. zwiększania wydatków na wprowadzanie nowoczesnych zabezpieczeń systemów i sieci komputerowych.

W badaniach Datamonitor, które objęły 200 największych europejskich przedsiębiorstw z 7 krajów, działających w 7 kluczowych sektorach gospodarki, wszystkie firmy przyznały że posiadają programy antywirusowe. Jednak z badań tych wynika jasno, że firmy główny nacisk kładą na zabezpieczanie pracownika, nie zaś na ochronę infrastruktury firmowej. Tylko 23% badanych firm przyznało, że zainwestowały w rozwiązania kluczy publicznych, systemów zapewniających pełniejszy zakres ochrony.

Należy zauważyć, że choć 40% firm jest zainteresowanych wprowadzeniem usług oferowanych przez strony WWW, co ma znaczny wpływ na zwiększenie podatności systemów komputerowych na ataki, tylko 38% firm planuje zwiększyć w tym roku budżet przeznaczony na wydatki związane z bezpieczeństwem firmowych sieci. Najwięcej firm deklarujących wzrost wydatków na ochronę pochodziło z krajów Beneluksu, Niemiec i Włoch – odpowiednio 78%, 56% i 50%. Przyglądając się obszarom działalności poszczególnych firm, które zamierzają inwestować w zabezpieczenia, dane są następujące – 55% usługodawców, 44% firm IT i telekomunikacyjnych, 44 % sprzedawców i 36% organizacji świadczących usługi finansowe.

Firmy wciąż nie do końca zdają sobie sprawę ze skutków, jakie może nieść ze sobą atak. Tylko 9 % firm przyznało, że dokonują odświeżenia baz danych systemów zabezpieczających raz w miesiącu. Kolejne 23% robi to raz na pół roku. Pozostałe firmy dokonują update’u danych w momencie, kiedy już zostaną zaatakowane lub w przypadku, gdy media opublikują informację o poważnym zagrożeniu. Np. w Hiszpanii blisko 77% firm tylko przegląda media pod kątem publikacji na temat zagrożenia atakami, których pojawienie się staje się bodźcem do aktualizacji zabezpieczeń. Na szczęście średnia europejska spada do (aż) 37%.

Wszystkie badane firmy przyznały się do posiadania zabezpieczeń antywirusowych, z kolei firewalla posiada już tylko 97% z nich. Firmy przyznają że do takiej formy zabezpieczeń przyciągnęły je niska cena i prosta procedura instalacji. Ponadto 80% firm przyznało, że posiadają system kontroli dostępu, prawie trzy czwarte z nich posiada system autentykacji, nieco ponad połowa filtruje zawartość, a mniej niż połowa monitoruje próby przeniknięcia do systemu. Wysokie koszty i duży stopień złożoności są wciąż czynnikami, ograniczającymi stosowanie rozwiązań gwarantujących wszechstronne bezpieczeństwo.