Gadatliwa Opera

Przeglądarka internetowa Opera w wersji 8.0 – której oficjalna premiera nastąpi pod koniec lutego – zostanie wyposażona w obsługę komend głosowych i funkcję czytania tekstu.

Funkcje związane z głosem to efekt wykorzystania technologii firmy IBM. Na początku możliwości te będą dostępne tylko w wersji przeznaczonej dla systemu Windows. Aplikacja zwiększy swą przystępność dla osób z wadami wzroku pozwalając też na 10-krotne powiększenie wybranych fragmentów tekstu oraz wybór czcionki i koloru prezentacji. Niestety, nowa Opera wciąż nie będzie współpracować z oprogramowaniem do czytania tekstu wykorzystywanym przez niewidomych. Jednak i tak będzie to najbardziej „przystępna” darmowa przeglądarka internetowa na rynku.

Trzeba docenić wysiłki twórców aplikacji, którzy chcą zapewnić możliwość korzystania z programu osobom dotkniętym wadami wzroku. Niemożność pracy z komputerem coraz częściej wiąże się bowiem z brakiem szans na znalezienie pracy i – w konsekwencji – wyłączeniem poza nawias społeczeństwa. Nie powiedziane jednak, że nowe funkcje Opery docenią wyłącznie osoby borykające się z chorobami oczu. To również krok w stronę nowych, jeszcze efektywniejszych interfejsów. Zwłaszcza, że nowe rozwiązania dostępne będą także dla użytkowników urządzeń przenośnych, które przecież nie zawsze oferują wygodną klawiaturę czy myszkę. Opera 8.0 dysponować będzie zestawem około 50 komend głosowych, użytkownik będzie musiał jednak „poćwiczyć” z programem, który nie dostosuje się automatycznie do parametrów głosu. Trzeba będzie też korzystać z zestawu słuchawkowego z mikrofonem. Obsługa komend głosowych i czytanie działać będą wyłącznie w języku angielskim.

Innowacyjne rozwiązania mają pomóc Operze w zdobyciu nowej części rynku. Obecnie liczbę użytkowników tej przeglądarki w wersjach dla różnych platform szacuje się na 10 mln.

Źródło informacji: BBC