Google Earth – nowe spojrzenie na naszą planetę

Czy masz ochotę zobaczyć, jak satelita widzi erupcję wulkanów, burze piaskowe i topniejące lodowce? Jest to możliwe dzięki nakładce stworzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), którą firma Google wprowadziła do programu Google Earth.

Użytkownicy mogą zobaczyć ponad 130 nowych zdjęć satelitarnych wykonanych przez ESA pokazujących zjawiska naturalne i przełomowe osiągnięcia ludzkiej pracy, np. kompleks wysp Palm Islands w Dubaju.

Przejście do nowych zdjęć wymaga tylko kliknięcia w polu „Featured Content” w bocznym pasku nawigacyjnym Google Earth, a następnie w ikonę ESA.

Udaj się w podróż dookoła świata, odkryj zdjęcia zadziwiających obiektów i poznaj nowe informacje o ważnych zmianach w środowisku naturalnym.

Pod zdjęciami pojawiają się pomocne wyjaśnienia, dymki zawierające fakty i liczby oraz naukowe teorie.

Dyrektor programu Google Earth, John Hanke, powiedział: „Jesteśmy pod wrażeniem, widząc jak Europejska Agencja Kosmiczna używa programu Google Earth do prezentacji fascynujących informacji o naszej planecie za pomocą niezwykłych zdjęć. To kolejny ważny krok, pomagający ludziom na całym świecie lepiej zrozumieć swoje środowisko.”

Dr Volker Liebig, dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, powiedział: „Wprowadzenie zdjęć zrobionych przez ESA do Google Earth to znakomita okazja, żeby podnieść społeczną świadomość i zainteresowanie technologiami kosmicznymi, zwłaszcza tymi, które wiążą się z obserwacją Ziemi i ochroną środowiska.
Zdjęcia zostały dobrane w taki sposób, aby użytkownicy Google Earth mogli zwiedzać glob z lotu ptaka. Będą mogli w ten sposób uzyskać inne spojrzenie na naszą planetę, podziwiając jej piękno, ale także przyglądając się z bliska jej czułym punktom.”

Zdjęcia wchodzące w skład kolekcji zostały wykonane przez satelity należące do ESA – Envisat, czyli największego satelitę środowiskowego, oraz ERS i Proba.

Satelita Envisat, uruchomiony w 2002 r., zbiera dane za pomocą trzech głównych czujników obrazu: ASAR, MERIS i AATSR.

ASAR używa radaru do tworzenia mapy terenu, profilowania fal i lodu, monitorowania zagospodarowania ziemi i rodzaju roślinności, a także mierzenia pewnych właściwości powierzchni.

MERIS wykonuje zdjęcia powierzchni planety i chmur w świetle słonecznym, rejestrując pasmo widzialne i część spektrum podczerwonego.

Czujnik AATSR skanuje powierzchnię lądów i oceanów, mierząc temperaturę wód, wykrywając gorące punkty powstałe po pożarach lasów i mapując intensywność wegetacji w różnych regionach.

Dane gromadzone przez czujniki są bardzo pomocne dla naukowców, rządów państw i wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć przyczyny i konsekwencje globalnych zmian środowiskowych.

Dzięki nim możliwe jest wykrycie anomalii El Niño, odkrycie tajemnic globalnego ocieplenia, śledzenie światowej deforestacji
i zanieczyszczenia oraz poznanie najważniejszych faktów związanych
z podnoszeniem się poziomu oceanów.

Funkcja „Featured Content” pojawiła się w Google Earth we wrześniu. Dzięki niej dostawcy treści, tacy jak ESA, mogą prezentować dodatkowe materiały, np. sławne obiekty i informacje naukowe. Inni dostawcy materiałów do tej sekcji to:

1. Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych (UNEP) – nakładka ULEP w Google Earth zawiera oznaczone czasowo zdjęcia, wykonane w następujących po sobie okresach. Pokazują one 100 obszarów ekstremalnej degradacji środowiskowej na całym świecie: od wylesiania Amazonki po skutki szalejących pożarów w lasach Afryki Subsaharyjskiej poprzez opadający poziom wód Morza Aralskiego w Azji Środkowej. Zdjęcia obejmują okres 30 lat i ukazują tereny przed i po katastrofach. Dzięki temu użytkownicy uzyskują dostęp do wiedzy na temat stref kryzysów środowiskowych na świecie.

2. Discovery Networks World Tour – dzięki nakładce Discovery, zarówno miłośnicy podróży, jak i kanapowi turyści mogą wirtualnie odwiedzić główne światowe atrakcje, miasta i cuda natury, używając w tym celu Google Earth. Transmitowane strumieniowo materiały wideo, przygotowane przez Discovery, to szansa, żeby poznać historię i znaczenie różnych miejsc, parków narodowych, amerykańskich
i europejskich miast oraz ciekawych terenów w Afryce. Multimedialne nagrania odkrywają przed użytkownikami cuda tak różne, jak grobowiec Tutanchamona w Dolinie Króli czy historię największych wrót Japonii – Itsukushima Shrine.

3. Instytut Jane Goodall – dzięki materiałom z Instytutu Jane Goodall, użytkownicy mogą odwiedzić Fifi i inne chronione szympansy w parku Gombe, śledząc ich codzienne wyczyny w prowadzonym przez Instytut „geo-blogu” w Google Earth.

W geo-blogu znajdują się codziennie aktualizowane informacje o pracach Instytutu Jane Goodall, które ilustrują prowadzone tam badania nad szympansami i konsekwencje deforestacji Afryki.

wybrane zdjęcia

Od Envisat z miłości

Burza piaskowa, Pakistan

Góra lodowa uderzająca w lodowiec Język Drygalskiego

Zieleń morza, Irlandia

Cieśnina Gibraltarska

Nadejście lata, Rosja
Google Earth widzi wszystko
Nowości w Google Earth i Google Maps
Mapy Google zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju