Google narzędziem ataków

Firma CyberTrust prognozuje, że w tym roku w Internecie gwałtownie wzrośnie liczba ataków, do przygotowania których hakerzy wykorzystywać będą wyszukiwarkę Google – informuje serwis ZDNet.co.uk. CyberTrust ostrzega również, że hakerzy będą coraz częściej próbowali atakować wszelkie podłączane do sieci urządzenia – w tym m.in. kamery internetowe czy drukarki.

Google jest wykorzystywane przez hakerów do procederu nazywanego „Google hacking” – polega on na wykorzystaniu mechanizmu wyszukiwarki do znalezienia w Internecie podatnych na atak zasobów. Wykorzystującym może być tu zarówno haker, jak i robak czy wirus. W ciągu ostatnich miesięcy pojawiły się dwa takie „insekty” – Mydoom (z Google korzystała jedna z wielu wersji tego robaka) oraz Santy.

Eksperci z CyberTrust zalecają administratorom firmowych sieci komputerowych, by upewnili się, czy ich zasoby sieciowe nie są indeksowane przez Google – często bowiem zdarza się, że wyszukiwarka znajduje i indeksuje informacje o podłączonych do sieci drukarkach, kamerach. Dzięki temu haker może uzyskać dane, umożliwiające mu uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do sieci firmowej i cennych informacji (w tym również obrazu z kamer).

Źródło: Internet Standard | news.zdnet.co.uk