reaktywcja

hacking.pl – nowa odsłona – czego można się spodziewać?

Cześć. Jak zapewne zdołaliście zauważyć, od dobrego miesiąca serwis powoli się odradza. Wstrzymywaliśmy się z tą oficjalną wiadomością do momentu gdy prace będą już zaawansowane, a nowa odsłona serwisu będzie miała wyraźny kształt. Czeka nas jeszcze sporo pracy do pełnej funkcjonalności, ale już teraz można zobaczyć co i gdzie dzieje się w serwisie…

Archwium wcześniejszych publikacji

Jak wiecie, kilka lat temu serwis został zhackowany, a wszelkie backupy zostały usunięte. W chwili obecnej pracujemy nad przywróceniem archwiwalnych wiadomości. W przeciągu ostatnich kilku tygodni udało nam się przywrócić ponad 1500 wiadomości, a kolejne 2300 oczekuje do ręcznej edycji w panelu. Większość elementów w tej sekcji trzeba edytować manualnie, ale jesteśmy na dobrej drodze. Jest to naprawdę pokaźny kawałek historii tego portalu oraz historii internetu. Przeglądając archiwalne wpisy, widzę jak bardzo 16 lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy jak ważną rolę w naszym życiu będzie odgrywał internet, bezpieczeństwo oraz ogólnie pojęta informatyka. Zachęcam do przeglądania archiwalnych wpisów, aby przekonać się samemu jak to kiedyś wyglądało -młodszych czytelników, którzy 16 lat temu gdy powstawał ten serwis nie potrafili jeszcze czytać oraz tych starszych, którzy wiernie trwali z nami przez lata, aby odświeżyli tą część historii ich życia.

Kształt serwisu

Górne menu najlepiej odzwierciedla to co będzie znajdywać się w serwisie. Niedługo dodamy do niego dział HACKED. Z czasem chcielibyśmy zobaczyć w nim osobny dział dla programistów oraz specy od hardware’u. Dział „Narzędzia” ma być encyklopedycznym przewodnikiem po obecnie najczęściej wykorzystywanych narzędziach przy testach penetracyjnych. Ma on głównie służyć przypominaniu podstawowych funkcjonalności aplikacji oraz składni. W Polskim internecie wciąż brakuje pełnych opisów narzędzi w naszym ojczystym języku, stąd też pomysł na stworzenie takiego kompedium na naszej stronie. „Testy Penetracyjne” to dział, gdzie wiedza łączona jest z praktyką. W tym dziale przedstawimy sposoby tworzenia domowego laboratorium pentestera oraz będziemy publikować szczegółowe przykłądy proof-of-concept najpopularniejszych luk.
Komentarze w serwisie obsługiwane są przez popularną platformę Disqus – głównie dzięki dobrym mechanizmom antyspamowym. Oprócz tego posty będą moderowane ręcznie. Będziemy usuwać wszelkie nie-merytoryczne wpisy niezwiązane z treścią artykułu(wszelkie błędy stylistyczne, ortograficzne oraz interpunkcyjne, proszę zgłaszać mailowo na skrzynkę redakcja(małpa)hacking.pl).

Do kogo kierujemy hacking.pl?

Odpowiedź jest prosta… do wszystkich, którzy będą chcieli nas czytać. Osobiście zdaję sobie sprawę, że bezpieczeństwem interesują się nie tylko admini, ale również domorośli pentesterzy, entuzjaści i hobbyści. Począwszy od użytkowników systemów operacyjnych Windows, Linux, Mac OS XAndroid, iOS, Symbian, Windows Phone, a kończąc na Kowalskkim, który zastanawia się, jaki pakiet antywirusowy wybrać dla swojego PCta.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w ostatnich tygodniach w prace nad serwisem oraz osobom, które podsyłały nam wiadomości do publikowania w dziale „aktualności”. Jesteśmy pod wrażeniem ile osób wciąż darzy sentymentem nasz serwis. Warto również wspomnieć, że serwis hacking.pl w miesiącu marcu bez jakiejkolwiek promocji odwiedziło łącznie ponad 10tyś użytkowników! Jest to fantastyczny wynik, zważywszy na fakt, iż strona była offline przez kilka ostatnich lat.

Pozdrawiamy,
Zespół hacking.pl

  • wowa tatarin

    Czy dobrze widzę? Symbian? Dobrych parę lat czekałem, już nawet słowniki, poprawiające pisownię w przeglądarce zapomniały o takim pojęciu ;p

    • archaiczny już system…aczkolwiek jest to jeden z pionierów systemów komórkowych. W kontekście tego artykułu podkreśla niszowość użytkowników 😉

      • wowa tatarin

        Miałem kiedyś, no może nie tak dawno, bo 2 lata temu nokię e72, co to był za telefon, gonił jak burza, ani razu go nie zaciąłem, a aplikacje były tak małe, że te 256mb pamięci wystarczało na naprawdę dużo, gdybym znał na niego jakieś testy penetracyjne do wi-fi, zaraz bym go odkopywał z szuflady, choćby dla zwykłej zabawy, bo moc anteny ma naprawdę sporą

        • Pamięć mnie już zawodzi, ale z tego co pamiętam to jedne z pierwszych modeli jakie były używane do testów penetracyjnych to E7 lub E90. Dziwię się że nie kontynuiwali stylu z Nokki Communicator. To były dobre czasy xD

          • wowa tatarin

            e7 to się nie zdziwię, ma dwa razy więcej ram, ale e90? to nawet nie ma qwerty, chociaż chętnie poszukam narzędzi.

  • 10minut

    Pamiętam początki. Nawet nie tyle tego portalu co ogólnie „sceny”. Był taki okres gdy jak grzyby po deszczy powstawały portale i forma traktujące o hackingu & bezpieczeństwie (cc-team,uw-team,unitedcrew etc.) po sieci krążyły FAQ sygnowane przez P0wera i Lcamtufa a szczytem hackingu było dla niektórych podesłać komuś Prosiaka. Ech, miło powspominać, piękne czasy.