Hakerzy wykradli kod źródłowy gry Half-Life 2

Zapewne większość z Was wie, że firma Valve Software odpowiedzialna za stworzenie gry m.in. Half-Life i nadchodzącymi dużymi krokami Half-Life 2, została zaatakowana przez hakera. Oficjalnie zostało już potwierdzone, że kod gry dostał się w niepowołane ręce.

Zgodnie z wypowiedzią Gabe Newella z Valve Software, kod gry został skradziony około dwóch tygodni temu (dokładnie 19 września). W tym czasie sieć oraz system Steam firmy, były celem najróżniejszych ataków hakerskich m.in. Denial of Service i najprawdopodobniej jeden z nich odniósł skutek. Na podstawie zebranych informacji wynika, iż 11 września ktoś dostał się do prywatnego konta pocztowego Newella, zaś później jego komputer zaczął zachowywać się bardzo dziwnie. Niestety sprawdzenie komputera programem antywirusowym nie przyniosło rezultatów tak, więc przeformatowano dysk i zainstalowano system od nowa. Przez następnych kilka dni na koncie pocztowym Newella panował podejrzanie duży ruch, aż w końcu stało się jasne, iż ktoś ściągnął kod gry. Na kilku maszynach w Valve znaleziono oprogramowanie, które zapisywało wszystko to, co ich użytkownicy pisali na komputerze i tym sposobem atakujący zdobywał potrzebne hasła. Co ciekawe włamywacze użyli specjalnie zmodyfikowanej pod kątem komputerów Valve wersji RemoteAnywhere.

Oprócz kodu źródłowego, który zajmuje aż 167 MB, hakerzy wykradli najnowszą wersję beta gry. Zachodnie źródła donoszą, że wersja ta zajmuje 1.32 GB. Czy to już koniec niespodzianek? Pewnie za jakiś czas ujawnione zostaną kolejne rewelacje odnośnie całej sprawy.

Niestety firma poniesie bardzo duże straty finansowe z tego tytułu. Dla przykładu, silnik gry jest własnością autorów, zaś inne firmy po wykupieniu odpowiedniej licencji, miałyby zezwolenie na wykorzystanie silnika gry w innych produkcjach. Jednak skoro za darmo kod gry znalazł się w sieci, kto teraz zapłaci za licencje? Nic więc dziwnego, że autorzy z Valve Software za wszelką cenę starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się stosownych plików.