IBM wprowadza nowy system eServer na Linuxa – eServer p630

Wyposażony w przełomowy procesor POWER4, nowy IBM eServer jest prawie o połowę tańszy od podobnie skonfigurowanego serwera firmy Hewlett Packard opartego na procesorze Itanium 2.

IBM jest zaangażowany w rozwój systemu Linux, najszybciej rozwijającego się systemu operacyjnego na świecie, i AIX, systemu klasy enterprise, zapewniającego zaawansowane funkcje, w tym dynamiczne partycje i funkcje samozarządzania. Wsparcie Linuxa na serwerach pSeries jest w pełni porównywalne do wsparcia oferowanego dla systemu AIX.

IBM eServer p630 jest pierwszym serwerem pSeries oryginalnie stworzonym do obsługi systemu Linux. Maszyna ta działa również w systemach AIX5L i może obsługiwać połączone systemy Linux i AIX5L w logicznych partycjach.

Rodzina procesorów IBM POWER4 jest jedną z najczęściej wykorzystywanych na świecie i ma możliwość obsługiwania najbardziej wydajnych komputerów skończywszy na konsolach do gier Nintendo i komputerach Apple. Uruchomienie Linuxa na procesorze POWER4 pozwoli firmom na korzystanie z szerokiej gamy aplikacji dostępnych na Linuxa lub AIX przy jednoczesnym wykorzystaniu wydajności i skalowalności środowiska IBM eServer pSeries.

„Nowy serwer eServer p630 obsługujący Linuxa oferuje klientom sprawdzoną technologię dostępną po cenie znacznie niższej niż konkurencyjne systemy” – mówi Adalio Sanchez, dyrektor generalny IBM eServer pSeries. „Klienci mają teraz wybór pomiędzy Linuxem a AIX w elastycznym środowisku eServer.”

Poprzez Linux Technology Center IBM przekazuje użytkownikom systemu Linux kluczowe funkcje, które mogą pomóc poprawić elastyczność, wydajność, skalowalność i niezawodność sprzętu i dalej przybliżyć Linuxa przedsiębiorstwom. Cechy otwartych standardów w Linuxie wykorzystują funkcje zarządzania systemami eServer pSeries – klastrowaniem, usługami internetowymi i bezpieczeństwem.

IBM umożliwia swoim klientom wybór systemu Linux albo AIX5L w całej rodzinie serwerów pSeries dzięki unikalnej funkcji dynamicznych partycji i funkcji samozarządzania. IBM zaoferuje również do wykorzystania na nowych serwerach wiodące rozwiązania warstwy pośredniej w tym WebSphere, DB2 i Tivoli na Linuxa. Pierwsze wersje tego oprogramowania będą bezpłatnie dostępne dla developerów z darmowym wsparciem technicznym poprzez stronę www programu „Speed start your Linux application” w ramach IBM Developerworks, pod adresem: http://www.ibm.com/developerworks/speed/.

eServer p630 na Linuxa będzie dostępny z jednym, dwoma i czterema procesorami POWER4 i w konfiguracji do 8GB pamięci w obudowie typu rack lub tower, zaś oferowany będzie po cenie od równowartości 19500 USD.