Ile kosztuje Lindows?

Po trzyletniej batalii sądowej jaką Microsoft wytoczył firmie Lindows, koncern z Redmond zgodził się wypłacić w ciągu miesiąca 15 mln USD, w zamian za całkowite zrezygnowanie z praw do nazwy Lindows. Co więcej, dodatkowe 5 mln USD Lindows otrzyma do lutego 2005 roku w zamian za prawa do domeny internetowej.

Koncern linuksowy zobowiązał się, że od 14 września zaprzestanie używania nazwy Lindows i będzie występować jedynie pod marką Linspire. Nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się na stronie firmy w kwietniu tego roku.

Kwota odstępnego wynosi mniej więcej 10-krotną wartość wydatków poniesionych przez Linspire od 2002 roku na walkę w sądzie. Microsoft oskarżył Lindows, że nazwa firmy jest zbyt podobna do Windows, które jest zastrzeżonym znakiem firmy z Redmond. „Jesteśmy zadowoleni z polubownego rozwiązania sporu o nazwy, które przynosi korzyści każdej ze stron” – powiedział Michael Robertson, szef wykonawczy Linspire. „W ciągu najbliższych miesięcy firma Lindows zaprzestanie używania dotychczasowej nazwy i będzie stosować określenie Linspire jako główną nazwę firmy i podstawowy identyfikator naszego systemu operacyjnego”.

„Jesteśmy zadowoleni, że Lindows będzie istniał na rynku pod jednoznacznie kojarzącą się tylko z tą firmą nazwą” – tak podsumował porozumienie Tom Burt, prawnik Microsoftu.

Źródło informacji: Vnunet