Informatyk ZUS’u aresztowany

Trzydziestokilkuletni informatyk zatrudniony w opolskim ZUS-ie próbował włamać się poprzez internet na konta BRE Banku. Mężczyzna założył konto w banku, a potem, jak twierdzi, odnalazł luki w zabezpieczeniach i pocztą elektroniczną powiadomił bank o swoich spostrzeżeniach.

Bankowi informatycy zaczęli wówczas przyglądać się bliżej systemowi zabezpieczeń. Kiedy po kilku dniach informatyk ponownie wysłał e-maila, iż luki są nadal, otrzymał odpowiedź, że zabezpieczenia są w porządku. Elektroniczna korespondencja się urwała, ale informatycy wciąż prowadzili dokładną obserwacje systemu. Kiedy stwierdzili kilkanaście prób wejść na konta klientów banku, powiadomiono policję.

Mężczyzna został zatrzymany w domu, gdzie zabezpieczyliśmy dwa twarde dyski, które będą teraz badane przez specjalistów – informuje komisarz Krzysztof Sochacki, naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. – Jeden twardy dysk, z którego korzystał podejrzany informatyk, zabraliśmy także z ZUS-u. Mężczyźnie grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Bank twierdzy, ze nie doszło do wejść na konta klientów. Informatyk stracił pracę W ZUS-ie”.