password

Jedno zdjęcie może odblokować wszystkie Twoje aplikacje.

A co, jeśli nie będziesz już musiał zapamiętywać kolejnych haseł?

Obietnica ta pochodzi z LogMeOnce – firmy, która twierdzi, że jest wstanie przechowywać hasła w jednym, bezpiecznym miejscu i opracowała nową funkcję o nazwie PhotoLogin. Tak, jak nazwa wskazuje, hasła użytkowników chronione są za pomocą obrazu. Jeśli chcesz zalogować się na stronie internetowej bądź w aplikacji, wszystko, co trzeba zrobić, to zdjęcie.

Nie musisz w pełni polegać na komputerze aby sprawdzić, czy zdjęcie jest prawdziwe. LogMeOnce wysyła tę fotkę do Ciebie na inne urządzenie w celu weryfikacji. Mówisz „tak” i logujesz się.

Kevin Shahbazi, CEO LogMeOnce powiedział, że „Tradycyjne hasła są ryzykowne, zazwyczaj słabe i podatne na ataki bądź kopiowanie”. Nowa funkcja dostępna będzie we wtorek, a dla istniejących już użytkowników jest bezpłatna.

LogMeOnce nie jest jedyną firmą, która wykorzystuje zdjęcia aby odblokować swoje dane. Google na przykład zaoferowało technologię rozpoznawania twarzy w telefonach z Androidem zasilanych przez jego oprogramowanie w przeciągu ostatnich pięciu lat. Podobnie jak PhotoLogin jedyne co trzeba zrobić, to „nauczyć” telefon jak ono wygląda, a następnie zrobić nowe zdjęcie aby móc się zalogować.

Dlaczego nie używamy wszyscy naszych twarzy do blokowania oraz zabezpieczania hasłem naszych rzeczy? Ponieważ, niestety, nie zawsze to działa. Weźmy np. FaceLock, dość dobra aplikacja oferowana w sklepie Google Play, która obiecuje dodatkowe bezpieczeństwo chroniąc aplikacje oraz inne informacje przechowywane na telefonie za pomocą zdjęcia Twojej twarzy. W teorii brzmi świetnie, ale niestety użytkownicy mówią, że nie jest to idealna ochrona.

SmartApps Mobile sprawiła, że FaceLock nie odpowiedział na prośbę o komentarz. LogMeOnce wnosi rozwiązanie w te właśnie problemy przez analizę komputerową. Podczas próby logowania do witryny internetowej np. na komputerze dajmy na to LogMeOnce wysyła zdjęcie ściągnięte z kamerki w komputerze na telefon. Stamtąd masz około 60 sekund aby potwierdzić próbę logowania do danej witryny. Po tym zdjęcia zostają w całości usunięte. Kiedy następnym razem ktoś będzie próbował się zalogować, trzeba będzie zrobić kolejne zdjęcie.

W wersji profesjonalnej aplikacja pozwoli, aby za pomocą przesuwania zdjęcia w prawo bądź w lewo sprawdzić dokładne współrzędne GPS aby zobaczyć, gdzie zostało zrobione, o której godzinie i w jakiej przeglądarce. Jeśli telefon zostanie skradziony LogMeOnce dodał funkcję o nazwie Mugshot, dzięki której, jeśli ktokolwiek spróbuje uzyskać dostęp do Twoich danych, aplikacja będzie robić zdjęcia i wysyłać je do Ciebie wraz z lokalizacją dzięki czemu można będzie je śledzić.

Funkcja ta jest bezpłatna i dostępna na rozszerzeniu w przeglądarkach: Chrome, Firefox i Safari na Windowsy i Maca, a także na platformach iOS oraz Android.

Źródło: cnet.com

Od ponad 12 lat zajmuje się profesjonalnie zagadnieniami sieciowymi, hostingiem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Z Linuksem znam się od kernela 2.4.7. Mam brodę i koszulę w czerwoną kratę, w której nie chodzę.