Kolejne spory na temat zwolnienia z VAT usług dostępu do internetu

Ostatnio pisaliśmy o korzyściach płynących z zwolnienia z VAT usług dostępu do internetu oraz o niekorzystnych skutkach podatkowych dla podmiotów świadczących te usługi. Jak się okazało Senat przyjął poprawkę do ustawy o VAT a co za tym idzie będzie droższy dostęp do Internetu.

Budżet oszczędzi więc na korzystających z Internetu. Stawka na tę usługę wzrośnie z 7 do 22 procent. Zwolnione z tego podatku będą tylko palcówki oświatowe i kulturalne.

Co ciekawsze Prawo i Sprawiedliwość (PiS) apeluje do wszystkich obywateli o reakcję na decyzję Senatu, który przegłosował 22 proc. stawkę VAT na dostęp do Internetu dla użytkowników indywidualnych. To decyzja, która spowoduje bezpośredni wzrost cen na usługi internetowe dla zwykłych obywateli. Internet stać się może wskutek decyzji Senatu kolejną usługą dla wybrańców. „Trzeba temu powiedzieć stanowcze nie” – przekonuje Kazimierz Marcinkiewicz, poseł PiS.

Koszty dostępu do Internetu w Polsce należą do najwyższych w Europie. Ograniczają w ten sposób rozwój usług internetowych. Zdaniem Kazimierza Marcinkiewicza (PiS) podniesienie stawki VAT na te usługi dla indywidualnych użytkowników zwiększy koszty o ponad 10 procent i utrzyma bardzo złą tendencję na następne lata.

Źródło: RMF FM, PiS