Linuks w laptopach

Wykorzystując potencjał ogromnej różnicy kosztów w porównaniu z notebookami opartymi na systemie Windows, tajwańscy producenci – Asustek Computer i Elitegroup Computer Systems – rozpoczęli w Stanach Zjednoczonych promocję tanich komputerów przenośnych pracujących na Linuksie.

Asustek proponuje komputer A2000H, wyposażony w procesor Intel Pentium 4 z zegarem 2,6GHz i szyną systemową 533MHz. Urządzenie posiada 15-calowy ekran z aktywną matrycą TFT XGA/SXGA+. Z kolei w ofercie ECS znajduje się notebook A530 oparty na procesorze Transmeta 1 GigaPro, który posiada 512KB pamięci cache L2. Komputer ten posiada 14,1-calowy ekran TFT o rozdzielczości XGA.

Pomimo tego, że nasycenie rynku amerykańskiego notebookami jest niezwykle wysokie, okazuje się że tajwańscy producenci wciąż są w stanie znaleźć nieco miejsca dla siebie, głównie z powodu niskich kosztów systemu operacyjnego i oprogramowania. Przykładowo, aplikacje biurowe działające pod Linuksem kosztują około 10% ceny pakietu Office Microsoftu. Ale pomimo korzystnych warunków na rynku, czołowi tajwańscy producenci notebooków ostrożnie podchodzą do rozszerzania linii produktów o tanie modele komputerów działających pod Linuksem, głównie z powodu dotychczasowych związków biznesowych z gigantem z Redmond. Może więc to być niepowtarzalna szansa dla azjatyckich firm o mniej znanych markach.

Źródło informacji: DigiTimes