Linux 2.5 Kernel Summit

W Kaliforni w San Jose odbyła się dwudniowa impreza, zorganizowana przez OSDN i Usenix, mająca za zadanie zgromadzić w jednym miejscu i czasie ludzi odpowiedzialnych za rozwój linuksa. Podczas zjazdu pojawiło się 65 osób od których zależy przyszłość systemu komputerowego linux.

Na samym początku zjazdu, zabrał głos przedstawiciel Oracle który starał się przedstawic zagadnienia dotyczące jak najlepszego rozwiązania kreatywności baz danych z linuxem. Prawie wszystkie postulaty spotkały się z życzliwą przychylnością progamistów – zatem nadchodzi era dominacji Linuksa na rynku DB?

Podczas prac nad nowym kernelem 2.5, można się spodziewać iż progamiści skupią się na poprawieniu skalowalności oraz obsługi bardzo wielkich macierzy dyskowych powyżej 2TB.
Także związane jest to z poprawieniem obsługi bardzo wydajnych systemów plików – choćby XFS którego działanie w linuxie ma być usprawnienie.

Ważniejszym wydarzeniem imprezy, którym mówcy zainteresowali się jest opracowanie nowoczesnych sterowników do obsługi sieci systemu API. Również mają zostać wprowadzone wyraźne poprawki które znacznie polepszą obecnie występujący problem wydajności linuksa przy naprawdę dużych obciążeniach podczas przetwarzania pakietów. Jest to chyba jeden z najważniejszych plusów kernela 2.5

Podczas imprezy bylo poruszonych wiele tematów, choćby parę słów o NSA linux czy poprawieniu wydajności obsługi pamięci wirtualnej.
Zachęcam do odwiedzenia oryginalnego sprawozdzania, opatrzonego fotografiami wraz z opisem wydarzeni który jest dostępny na tej strony.