Longhorn będzie później

Wysiłki wkładane w poprawę poziomu bezpieczeństwa Windows XP sprawiły, że na premierę beta-wersji systemu Longhorn będziemy musieli poczekać dłużej.

Według wcześniejszych zapowiedzi, beta-tesy Longhorna miały ruszyć już latem. Jednak teraz znaczna część programistów pracujących nad nowym systemem została skierowana do „łatania” Windows XP. Z najnowszych informacji wynika, że szanse aby „beta” Longhorna pojawiła się w tym roku, są niewielkie. Koncern z Redmond uznał, że priorytetem na chwilę obecną jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom systemów już obecnych na rynku. Dlatego latem pojawi się Windows XP Service Pack 2, a w drugiej połowie roku Windows Server 2003 Service Pack 1. Z kolei „poślizg” dotknie – oprócz Longhorna – nowej wersji SQL Server (Yukon) i nowych narzędzi programistycznych Whidbey.

Takie a nie inne rozdysponowanie zasobów Microsoftu to z pewnością także efekt niedawnej decyzji Komisji Europejskiej, która nakazała Microsoftowi dostarczenie na rynek systemu Windows XP bez aplikacji Windows Media Player. Koncern z Redmond odwołał się, jest jednak od tej decyzji – oczywiste, że musi teraz zachować ostrożność przy planowaniu nowych produktów. Jak wiadomo, Longhorn ma posiadać wiele nowych funkcji. Obecnie mówi się, że premiera systemu nie nastąpi wcześniej niż w roku 2006. Przedstawiciele Microsoftu mówią też otwarcie, że – ze względu na opóźnienia w pracach – niektóre z planowanych dla Longhorna rozwiązań mogą nie trafić do tego systemu. Pojawią się dopiero w kolejnej wersji Windowsa o kodowej nazwie Blackcomb.

Źródło informacji: ZDNet