Microsoft bez pośpiechu

Gigant z Redmond ujawnił swoje plany dotyczące wprowadzenia na rynek nowych 64-bitowych wersji systemu operacyjnego Windows Server. Na nowe „okienka” dla procesorów Itanium i Opteron trzeba będzie poczekać jeszcze ponad pół roku.

Microsoft zapowiedział systemy Windows Server 2003 w 3 wersjach: standardowej dla systemów Itanium, standardowej dla AMD64 oraz Enterprise Edition dla AMD64. Tanie wersje „standard” to reakcja Microsoftu na wzrost zainteresowania rynku małymi serwerami wykorzystującymi maksymalnie 4 procesory 64 bit. Ceny 64-bitowych systemów Windows nie będą różnić się od ich 32-bitowych odpowiedników. Fakt, że nowe „okienka” pojawią się nie wcześniej niż w drugiej połowie roku 2004 jest jednak sporym rozczarowaniem – spodziewano się ich znacznie wcześniej. Analitycy rynku uważają, że może to zaszkodzić upowszechnieniu się serwerów opartych na układach AMD Opteron.

Równocześnie firma z Redmond ujawniła, że system Windows XP w wersji przeznaczonej dla 64-bitowych układów AMD, również pojawi się dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
Źródło informacji: X-Bit Labs