Microsoft i RealNetworks będą współpracować

Microsoft zakończył spór antymonopolowy z firmą RealNetworks i zdecydował się na nawiązanie współpracy. W ramach gestów pojednawczych gigant z Redmond zobowiązał się wypłacić producentowi odtwarzacza RealPlayer 761 mln USD tytułem odszkodowania.

Rob Glaser, dyrektor wykonawczy RealNetworks, nazwał umowę z Microsoftem „nowym rozdziałem w relacjach obu firm”. Firma wniosła pozew przeciwko monopoliście w 2003 roku, protestując przeciwko polityce największego producenta oprogramowania, który promował odtwarzacz Windows Media Player, pomijając produkty konkurencji, w tym m.in. RealPlayer.

Na mocy zawartego porozumienia Microsoft otrzyma profity od każdego klienta, który zarejestruje się w usłudze muzycznej RealNetworks Rhapsody. Z kolei użytkownicy usługi MSN Search uzyskają dostęp do pełnych wersji utworów muzycznych, zaś abonenci serwisu Rhapsody będą mogli odtwarzać i dzielić się plikami muzycznymi poprzez MSN Messenger. Ponadto firma RealNetworks będzie oferowała niektóre ze swoich gier internetowych poprzez portal MSN Search i usługę Xbox Live dla posiadaczy konsoli Xbox 360. Obydwie firmy zgodziły się również na współpracę nad rozwojem technologii Windows Digital Rights Management, która umożliwi odtwarzanie w Windows Media Player plików oferowanych w serwisie Rhapsody.

Źródło: Vnunet