Unia Europejska opublikuje nowe dyrektywy antypirackie

W połowie listopada Komisja Europejska zaproponuje nowe prawo, które ma zaostrzyć walkę z nielegalnym kopiowaniem muzyki i filmów.

Eksperci unijni szacują, że na samych pirackich płytach kompaktowych przemysł muzyczny traci 4,3 mld dol. w skali globalnej. Nowe zapisy stworzą ostrzejsze standardy dla poszczególnych krajów Piętnastki, wypełniając luki i niedoskonałości w ich aktualnych ustawach chroniących własność intelektualną. Na propozycje Komisji Europejskiej niecierpliwie czeka sam przemysł, który utrzymuje, że liczba pirackich kompaktów, DVD oraz kaset wideo w obrocie stale rośnie. – Jest nam bardzo miło, że Komisja Europejska zamierza odnieść się do tak poważnego problemu, jakim jest piractwo. Spodziewamy się ostrych środków – mówi Thomas Dillon, radca prawny Motion Picture Association (MPA).

Rosnąca liczba nielegalnych kopii piosenek, często pochodzących ze stron internetowych, jest po części odpowiedzialna za pogarszającą się kondycję koncernów fonograficznych. Ze spadku sprzedaży płyt swoim akcjonariuszom muszą tłumaczyć się EMI, Universal Music, Warner Music, Sony i BMG.

Źródło: Reuters
Więcej na gazeta.pl