htop-2.0

Monitoruj system oraz procesy w przy pomocy htop 2.0

Htop to spersonalizowana i podrasowana wersja dobrze znanej użytkownikom systemu Unix aplikacji top, wyświetlającej informacje o uruchomionych procesach oraz wykorzystywanych zasobach pamięci systemu. Niedawno pojawiła się wersja 2.0, która jeszcze bardziej usprawnia naszą pracę i w dodatku jest międzyplatformowa.

Autorem htop jest Hisham Muhammad i to właśnie od jego imienia wzięła się dodatkowa litera w nazwie aplikacji opracowanej na podstawie klasycznego programu top. Podobnie jak pinfo (Przemek’s info) jest ulepszoną przez Przemka Borysa wersją info readera, tak Hisham’s top jest coraz popularniejszą alternatywą dla standardowej wersji. Początkowo chodziło jedynie o dodanie funkcji scrollowania, jednak w trakcie pracy Hisham zaczął modyfikować kolejne elementy i bardzo szybko projekt pozytywnie „wymknął się spod kontroli”, stając się ambitnym przedsięwzięciem o wielkim rozmachu.

Różnice między top a htop

Htop został napisany w języku C z wykorzystaniem bibliotek NCurses. Od zwykłego topa odróżnia go zarówno większa dokładność, jak i komfort użytkowania. Tam, gdzie informacje dostarczane przez topa są niewystarczające, htop wkracza do akcji. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to większa czytelność – danym procentowym towarzyszą wykresy, które w przejrzysty i intuicyjny sposób pokazują zasoby CPU będące w użyciu. Wyświetlane są wszystkie uruchomione procesy, a nie tylko te, które konsumują najwięcej pamięci komputera, jak miało to miejsce w podstawowej wersji top.

Htop przede wszystkim oferuje o wiele łatwiejszą i bardziej interaktywną nawigację, chociażby dzięki wsparciu myszki. Możemy kilkoma kliknięciami i klawiszami funkcyjnymi w precyzyjny sposób kontrolować działanie procesów. Zamknięcie danego procesu lub nadanie mu innego priorytetu jest wyjątkowo proste i intuicyjne – większość podstawowych operacji możemy wykonać, przeskakując pomiędzy listą i klikając odpowiedni klawisz, co jest znacznym udogodnieniem w porównaniu do ręcznego wpisywania komend. Oczywiście wszystkie bardziej zaawansowane funkcje są dostępne w interfejsie tekstowym, jednak tu również kierowano się pragmatyzmem.

Co w nowej wersji?

W wersji 2.0 aplikacji dodano wsparcie międzyplatformowe, co jest nie lada przedsięwzięciem, biorąc pod uwagę fakt, że monitorowanie systemu i procesów nie ma międzysystemowej standaryzacji. Każdy z systemów wymagał znacznych zmian w kodzie, jednak dzięki temu z aplikacji htop 2.0 możemy korzystać nie tylko w systemach Unix, ale również na Linuksach, FreeBSD, OpenBSD i Mac OS X. Opracowanie wersji międzyplatformowej stanowiło temat wystąpienia Hishama Muhammada podczas konferencji FOSDEM 2016. Dodatkowymi usprawnieniami wersji 2.0, poza naprawieniem kilku drobnych błędów, są: scrollowanie przy pomocy myszki wspierane przez NCurses 6, podrasowane wykresy inspirowane vtop Jamesa Halla, jeszcze lepsza nawigacja oraz możliwość obserwacji zmiennych środowiskowych wybranego procesu poprzez wciśnięcie klawisza E. Kolejne uwagi i propozycje można zgłaszać na stronie internetowej projektu, wokół którego tworzy się coraz większa społeczność entuzjastów.

htop
  • iowait jak nie było tak nie ma 😀