Mundial wygrywa Angola tuż przed Brazylią

Firma McAfee ogłosiła zaskakujący wynik pojedynku piłkarskiego – to Angola ma najniebezpieczniejszy zespół piłkarski na świecie.

Przynajmniej jeśli brać pod uwagę bezpieczeństwo wygaszaczy ekranu związanych z udziałem tej drużyny w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.

Takie są wyniki analizy wykonanej przez McAfee SiteAdvisor, w której badano strony zawierające wygaszacze ekranów związane z drużynami piłkarskimi i piłkarzami biorącymi udział w Mistrzostwach Świata.

Zaraz za Angolą uplasowali się tacy faworyci, jak Brazylia i Portugalia. Wśród samych piłkarzy supergwiazdami pod tym względem są Portugalczyk Cristiano Ronaldo, Anglik David Beckham i Brazylijczyk Ronaldinho. Wygaszacze ekranu związane z ich nazwiskami i pseudonimami stanowią dla kibiców znaczne zagrożenie.

Zespół McAfee SiteAdvisor wyszukiwał za pomocą przeglądarki Google nazwiska i pseudonimy 736 piłkarzy biorących udział w Mundialu, dodając do ich nazwisk frazę „World Cup Screensaver”.

Następnie skonfrontowano wyniki z wyszukiwarki Google z własną bazą danych SiteAdvisor, zawierającą informacje o wrogim oprogramowaniu typu spyware oraz o nieautoryzowanych wiadomościach typu spam zebrane z ponad 3,8 milionów najpopularniejszych witryn WWW.

„Zwycięzcami” były te wyszukiwania, z którymi wiązała się największa ilość ryzykownych witryn WWW. Wyniki pokazały, że Angola pokonała Brazylię 24% do 17%. Za nimi uplasowały się kolejno Portugalia, Argentyna i USA.

Najniebezpieczniejszym graczem okazał się w wyszukiwaniach Luis Mamona Joao „Lama” z Angoli. W jego przypadku aż 45% wyników wyświetlanych na pierwszej stronie prowadziło do wątpliwych witryn. Wielbiciele takich piłkarskich gwiazd, jak Beckham i Ronaldinho, wyszukujący w Internecie materiały na temat swoich idoli mogą trafić do niebezpiecznej witryny w przypadku aż 30 procent zwróconych wyników wyszukiwania.

„Kibice piłkarscy znani są ze swojej miłości do graczy, klubu i kraju, ale niestety twórcy wrogiego oprogramowania typu spyware, adware itp. wiedzą w jaki sposób wykorzystać tę pasję kibiców do własnych celów finansowych” – wyjaśnił Chris Dixon, dyrektor ds. strategii w firmie McAfee SiteAdvisor.

„Nasza badanie ponownie wskazuje, że problemy dotyczące bezpieczeństwa w sieci WWW należy dzisiaj rozwiązywać w skali globalnej.”

Dziesiątka mundialowych zespołów piłkarskich, które w badaniu McAfee wykazały najwyższy procent zagrożenia ze strony oprogramowania typu adware, spyware i innych wrogich typów oprogramowania to:

1. Angola 24.0%
2. Brazylia 17.2%
3. Portugalia 16.2%
4. Argentyna 13.6%
5. USA 13.0%
6. Włochy 12.7%
7. Hiszpania 11.2%
8. Holandia 10.9%
9. Iran 10.9%
10. Francja 10.8%

Z kolei dziesiątka graczy z nazwiskami lub pseudonimami których wiąże się największe ryzyko dotarcia do wrogich witryn to:

1. Lama (Angola) 45.5%
2. Christian Lara (Ekwador) 41.7%
3. Loco (Angola) 41.7%
4. Roberto Carlos (Brazylia) 40.0%
5. Mateus (Angola) 38.5%
6. Fernando Torres (Hiszpania) 36.4%
7. Raul (Hiszpania) 36.4%
8. Cristiano Ronaldo (Portugalia) 36.4%
9. Ronaldo (Brazylia) 36.4%
10. Ze Roberto (Brazylia) 36.4%

Pełne wyniki ankiety można znaleźć na: http://www.siteadvisor.com/surveys/worldcup_june2006.html