Navyn OS

Navyn OS jest dystrybucją gnu/linux opartą na gentoo stworzoną przez Mateusza Dworaka aka compbatant. System wykorzystuje ciekawe rozwiązania dot. m.in bezpieczeństwa sieci.

Ciekawym programem w Navyn OS jest bardzo dobry skaner portów nmap, na płytce znajduje sie również sniffer tcpdump oraz nastawiony głownie na przechwytywanie haseł dsniff. Bardzo wszechstronnym programem jest nessus, służy on do automatycznego poszukiwania luk w zdalnym serwerze, generuje on raporty na temat potencjalnych dziur. Ponieważ dystrybucja jest rozpowszechniana z plikami nagłówkowymi bibliotek programistycznych nie ma problemu z kompilacją programów, co może być pomocne przy kompilacji np exploitów. Oczywiście są takie niezbędne programy jak ssh czy bardzo ważny nc, czyli netcat. Do wykrywania udostępnionych zasobów w sieci lokalnej doskonale nadaje sie nbtscan.

System startuje z płytki, wystarczy nagrać iso i można już korzystać z systemu. Istnieje możliwość zainstalowania systemu na dysku twardym, proces ten jest dużo prostszy od instacji gentoo. Sercem systemu jest kernel 2.6.5. W dystrybucji zamieszczono najnowszy soft: jest np xfree4.4 (nie ma go prawie w żadniej dystrybucji ze względu na problemy z licencją), mplayer 1.0, gimp2.0. Menadżerem okien jest fluxbox w ostatniej wersji stabilniej. System przy starcie wykrywa urządzenia i je konfiguruje (głownie chodzi o sieciówki i karty dzwiękowe). Wszystkie programy mają małe wymagania sprzętowe, dystrybucja jest kompilowana pod 686.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Navyn OS