Netsky.Q atakuje z powodzeniem

Netsky.Q okazał się kolejnym wirusem, któremu udało się przeprowadzić skuteczny atak DDoS. Tym razem ucierpiały aż cztery serwisy.

Jak pisaliśmy wcześniej, autorzy Netsky.Q postanowili w niekonwencjonalny sposób walczyć z piractewm i hackerami. Stworzony przez nich robak miał pomiędzy 8 i 23 kwietnia przeprowadzać atak DDoS na wybrane serwisy rozpowszechniające cracki oraz programy służące wymianie plików. Na pierwszy ogień poszły www.cracks.st, www.cracks.am, www.emule-project.net, www.kazaa.com oraz www.edonkey2000.com. Spośród nich, jedynie www.kazaa.com udało się do tej pory przetrwać atak. Strony projektów eDonkey oraz eMule przeniosły się pod inne adresy – odpowiednio edonkey2000.com i www.emule-project.org.

Autorzy Netsky.Q odcinają się od jakichkolwiek kryminalnych pobudek i konotacji. Tymczasem ich produkt wyrządza więcej szkód niż działalność, przeciw której miał być wymierzony. W szczególności zablokowanie serwisów Kazaa czy eDonkey nie ma żadnego wpływu na działanie sieci peer2peer.

Dotychczas jedynym skutecznym atakiem DDoS przeprowadzonym przez zainfekowane robakiem maszyny był atak MyDooma na SCO, który miał miejsce 1 lutego 2004.

Źródło informacji: CERT Polska