Novell: przejęcie firmy Tally Systems, nowy pakiet ZENworks

Firma Novell poinformowała o sfinalizowaniu transakcji przejęcia firmy Tally Systems mającego na celu poszerzenie asortymentu produktów Novell ZENworks do zarządzania komputerami. Ponadto w przyszłym tygodniu Novell udostępni zestaw zintegrowanych narzędzi Novell ZENworks Asset Management do wykrywania i inwentaryzowania zasobów, zarządzania licencjami oraz analizowania tendencji użytkowania aplikacji.

W efekcie firmy i instytucje będą mogły śledzić komputery, informacje i zasoby w całej infrastrukturze informatycznej, aby ściślej kontrolować wydatki na aplikacje oraz zapewnić zgodność z wymogami umów licencyjnych na oprogramowanie i obowiązującymi przepisami, np. ustawą Sarbanes Oxley.

– „Od dawna odnosimy korzyści z naszej inwestycji w ZENworks dzięki zautomatyzowanej dystrybucji oprogramowania i zdalnemu nadzorowi” – powiedział Paul Pedron, specjalista ds. systemów sieciowych w Urzędzie Miasta Fresno – „Wzbogacenie asortymentu produktów ZENworks o pakiet Asset Management jeszcze bardziej zwiększy jego atrakcyjność. Pozwoli nam stale śledzić zasoby i monitorować zgodność z wymogami umów licencyjnych, co pomoże opracowywać dokładniejsze prognozy dla poszczególnych działów na etapach ustalania budżetu i planowania”.

W skład pakietu ZENworks Asset Management wchodzą narzędzia do automatycznego wykrywania, rozpoznawania i rejestrowania zasobów sprzętowych i programowych obecnych w infrastrukturze informatycznej. Narzędzie do zapewniania zgodności z wymogami umów licencyjnych na oprogramowanie porównuje dane inwentaryzacyjne z rejestrami zakupów i licencji. Mechanizmy dotyczące użytkowania aplikacji podają występujące tendencje i szczegółowe informacje, które mogą pomóc w uniknięciu nabywania nadmiarowych licencji na oprogramowanie i w monitorowaniu korzystania z aplikacji nieautoryzowanych. ZENworks Asset Management wykrywa i rejestruje pełny asortyment urządzeń komputerowych – komputerów biurowych i przenośnych, serwerów, routerów, przełączników i koncentratorów – oraz działającego na nich oprogramowania. Pracownicy firmy lub instytucji mogą następnie uzyskać bezpieczny dostęp do informacji o zasobach za pośrednictwem narzędzi internetowych, co pomaga im w podejmowaniu trafniejszych decyzji.

– „Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących użytkowania aplikacji może być bardzo kosztowne. Kary dochodzą nawet do 100 tysięcy USD, a ponadto cierpi na tym wizerunek firmy” – powiedziała Patricia Adams, dyrektor ds. badań w firmie Gartner – „Produkty, które umożliwiają inwentaryzowanie i dystrybucję oprogramowania oraz kontrolę jego użytkowania, pozwalają klientom monitorować tendencje wykorzystywania aplikacji. Dzięki temu mogą oni śledzić użytkowanie nieautoryzowanych aplikacji i precyzyjniej stosować mechanizm dystrybucji oprogramowania w celu ustalania i przestrzegania wewnętrznych standardów”.

– „Połączenie oprogramowania Novell ZENworks z doświadczeniem firmy Tally Systems w dziedzinie zarządzania zasobami pozwala przedsiębiorstwom znacznie pełniej administrować zróżnicowanymi zasobami informatycznymi przez cały okres ich eksploatacji” – powiedział David Litwack, wiceprezes i dyrektor działu produktów opartych na tożsamości (Identity-Driven Products) w firmie Novell – „Dzięki temu nasze oprogramowanie do zarządzania zasobami zyskuje natychmiastowo znaczną przewagę nad konkurencyjnymi pakietami do administrowania komputerami, zwłaszcza ze względu na funkcje zapewniania zgodności z przepisami, które mają obecnie znaczenie krytyczne”.

Ceny i dostępność

Pakiet ZENworks Asset Management można nabyć jako dodatek do obecnie posiadanego oprogramowania ZENworks lub jako autonomiczny produkt. Narzędzie do wykrywania, rozpoznawania i rejestrowania inwentaryzowanych zasobów, które wchodzi w skład pakietu ZENworks Asset Management, znajdzie się w najnowszych wersjach produktów ZENworks 7 Desktop Management, ZENworks 7 Server Management i ZENworks 7 Suite.

Pakiet Novell ZENworks Asset Management będzie dostępny od 2 maja u partnerów handlowych firmy Novell w cenie 37 EUR za urządzenie lub użytkownika. Przewidziana jest również specjalna oferta promocyjna, z której będą mogli skorzystać przez ograniczony czas uprawnieni posiadacze oprogramowania ZENworks. W ramach tej promocji również obecni użytkownicy oprogramowania firmy Tally Systems będą mogli nabywać produkty ZENworks w cenie aktualizacji. Szczegóły promocji oraz dodatkowe informacje na temat pakietu ZENworks Asset Management można znaleźć pod adresem http://novell.com/zenworks/assetmanagement.