Novell udostępnia kod źródłowy oprogramowania AppArmor

Novell udostępnił kod oprogramowania AppArmor i zaprasza społeczność open source do współpracy nad doskonaleniem funkcji zabezpieczeń aplikacji linuksowych dla przedsiębiorstw.

WALTHAM, Massachusetts – 10 stycznia 2006 r. – Firma Novell uwolniła kod źródłowy oprogramowania AppArmor, inaugurując w ten sposób nowe przedsięwzięcie open source i wypełniając tym samym lukę w ofercie rozwiązań open source. W ramach projektu Novell udostępnił wszystkie podstawowe elementy platformy AppArmor.

Według najnowszych badań SANS Institute głównym celem hakerów, którzy włamują się do sieci firmowych i publicznych, są aplikacje. Technologia AppArmor udostępnia łatwe w użyciu narzędzia do konfigurowania i monitorowania systemów informatycznych w środowisku Linux. Jest to jedyne do tej pory rozwiązanie zabezpieczające aplikacje linuksowe, które można wdrożyć w przedsiębiorstwie w ciągu kilku godzin, a nie dni. Jest ono ekonomiczne w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga specjalistycznej wiedzy na temat Linuksa i zabezpieczeń systemów.

Rozwiązanie AppArmor chroni najważniejsze dane przechowywane w aplikacjach linuksowych zapewniając, że luki w ich zabezpieczeniach nie zostaną wykorzystane. Łatwo zabezpiecza przed włamaniami i zagrożeniami oraz sprawia, że personel informatyczny może nie martwić się problemem awaryjnego instalowania poprawek. Projekt Novella udostępnia mechanizmy zabezpieczeń, które są na tyle proste, że zostaną dobrze przyjęte i będą stosowane w całym przedsiębiorstwie, a nie ignorowane i wyłączane, jak to często ma miejsce w przypadku złożonych systemów kontroli dostępu, takich jak SELinux.

Projekt AppArmor to najnowsza z inicjatyw open source Novella, wśród których można wymienić m.in. szybko rozwijające się przedsięwzięcie openSUSE. Dzięki wysiłkom całej społeczności deweloperzy uzyskali pełny dostęp do najnowszych narzędzi i kodu AppArmor w celu szybszej oceny technologii AppArmor oraz łatwiejszego jej testowania i rozwijania.

Rozwiązanie AppArmor wykorzystuje technologię, którą Novell pozyskał wraz z przejęciem firmy Immunix w 2005 r. Jest ono dostarczane razem z opracowaną przez społeczność Novella dystrybucją Linuksa SUSE Linux 10.0, dostępną na stronie OpenSUSE, oraz oprogramowaniem SUSE Linux Enterprise Server 9 Service Pack 3 (SP3). Rozwiązanie AppArmor jest udostępniane jako oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym na licencji GNU General Public Licence (GPL).
AppArmor