Nowa technologia IBM-a lepiej zabezpieczy dane

IBM opracowała sprzętową technologię, która pozwoli procesorom na bieżąco szyfrować dane, dzięki czemu będą one znacznie bardziej bezpieczne.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy, dzięki technologii Secure Blue dane są szyfrowane bądź rozszyfrowywane podczas ich przetwarzania przez procesor. W zaszyfrowanej postaci są przechowywane w pamięci RAM komputera. Jedynym momentem, gdy nie są szyfrowane jest ten, gdy właśnie są wykorzystywane przez użytkownika.

Charles Palmer, odpowiedzialny w IBM-ie za badania nad bezpieczeństwem i prywatnością powiedział: „Możliwość wycieku danych to poważny problem. Jeśli masz architekturę, w której wszystkie dane są ciągle zaszyfrowane, to jest to bardzo duży postęp w dobrym kierunku”.

Technologia Secure Blue wymaga dodania do procesora kilku dodatkowych obwodów. Zajmują one niewielką część układu, a szyfrowanie i rozszyfrowywanie danych odbywa się na bieżąco, nie obciążając zbytnio procesora. Nowa technologia może zostać wykorzystana zarówno do ochrony danych użytkownika, jak i ochrony praw autorskich, utrudniając korzystanie z nielegalnych kopii filmów czy utworów muzycznych.

Prototyp Secure Blue wbudowano w IBM-owskie procesory PowerPC, jednak twórcy nowej technologii zapewniają, że może ona współdziałać także z układami innych producentów, jak Intel czy AMD.

Źródło: Arcabit