Nowy pakiet biurowy od „Big Blue”

Firma IBM zapowiedziała wprowadzenie na rynek pakietu biurowego Lotus Workplace 2.0, który według producenta może stać się alternatywą dla MS Office.

W skład pakietu wejdą klient poczty elektronicznej, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i aplikacja bazodanowa, a także oprogramowanie zarządzające dla serwerów i aplikacje dla handheldów. W odróżnieniu od produktów Microsoftu, pakiet IBM’a nie będzie działał tylko w środowisku Windows i Mac OS, ale także na Linuksie, Uniksie i platformach mobilnych. Programy będą dystrybuowane i obsługiwane za pośrednictwem serwera internetowego. Wsparcie dla Workplace 2.0 zapowiadają takie firmy jak Adobe, PeopleSoft czy Siebel Systems

Klientów mają skusić łatwość zarządzania systemem, mobilność i niska cena. Większość operacji dokonywanych jest na aplikacjach sterowanych przez serwer, co ułatwia obieg dokumentów i przeprowadzanie aktualizacji. IBM będzie pobierać 2 USD miesięcznie od każdego użytkownika z dostępem do oprogramowania oraz 1 USD miesięcznie od każdej aplikacji, do której posiada dostęp. Droższe będzie jednak kupno oprogramowania dla serwera, niezbędnego do funkcjonowania Workplace 2.0 – jego cena może być liczona w tysiącach dolarów.

Źródło: ZDNet