Nowy, wyłączny właściciel Ery

Deutsche Telekom przejmie od Vivendi i Elektrimu Telekomunikacji 51 % udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej – operatorze Ery, co uczyni go wyłącznym właścicielem PTC.

Wartość transakcji wynosi 1,1 mld euro. Wstępne porozumienie w sprawie sprzedaży Ery Niemcom przez Elektrim (właściciela Elektrim Telekomunikacja) i Vivendi podpisano w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Francuzi byli zdecydowani sprzedać udziały w Erze, ale Elektrim Telekomunikacja (ET) wahał się. Ostateczne warunki transakcji mają być ustalone do 19 września.

Większośćj puli 1,1 mld euro trafi do Vivendi, kontrolujące 51 % akcji w spółce ET, do której wniesiono kontrolny pakiet udziałów PTC. Elektrim otrzyma ok. 400 mln euro. Elektrim winien jest obligatariuszom (właścicielom obligacji wymiennych 430 mln euro).

Wszystko też wskazuje na to, że Vivendi spełnił podstawowy postulat Elektrimu, tzn. wziął na siebie 500 mln euro wierzytelności, jaką miał wobec ET. Elektrim nie godził się na sprzedaż Ery w przypadku, gdyby miał z otrzymanej kwoty uregulować połowę długów ET.

Koncern Vivendi sygnalizował od dłuższego czasu, że chce się wycofać z inwestycji w sektorze telekomunikacji w Polsce.