Phishing atakuje e-handel

W kwietniu liczba internetowych ataków typu phishing wzrosła aż o 180% w porównaniu z marcem. Jak ostrzega grupa zwalczająca to zjawisko – Anti Phishing Working Group obecnie ataki stają się coraz bardziej wyszukane.

W ubiegłym miesiącu zanotowano 1125 ataków, polegających na wykorzystaniu fałszywych stron internetowych i poczty elektronicznej do zdobycia poufnych informacji od Internautów. W porównaniu z grudniem 2003 roku liczba ta jest wyższa o 75%.

Z danych APWG wynika, że codziennie dochodzi do blisko 40 ataków tego typu. Oznacza to, że w porównaniu z listopadem ubiegłego roku liczba ta zwiększyła się aż o 4000%.

„Internauci muszą nadal być niezwykle ostrożni, bowiem spodziewamy się kolejnej fali ataków phishingu skierowanych w każdego, kto jest związany z e-handlem” – ostrzega rzecznik APWG. Według danych szacunkowych można założyć, że ok. 5% osób będących odbiorcami fałszywych ofert scamowych, wyjawia hakerom swój login, hasło a nawet kody PIN.

„Podobnie jak hakerzy, złodzieje czy twórcy wirusów nasilają swoją działalność, podobnie ataki typu phishing będą coraz częstsze i coraz bardziej wyszukane” – taką mroczną wizję roztacza Dave Jevans, szef APWG, i wiceprezes Tumbleweed Communications. „Duża cześć fałszywych ofert jest bardzo trudna do odróżnienia od prawdziwych e-maili, nawet dla szczególnie ostrożnych użytkowników poczty elektronicznej, co stanowi ogromne zagrożenie dla usług finansowych i sektora handlowego”.

Źródło informacji: Vnunet

Zobacz również:

Kto stoi za phishingiem?
Wirusy: małe i średnie firmy najbardziej zagrożone
Internet coraz bardziej niebezpieczny
Na tropie fałszerzy bankowych stron internetowych
Reakcja Inteligo na próby oszukania ich klientów
Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy z internetowych kont bankowych
Internetowi złodzieje zaatakowali Citibank Handlowy